Polacy nie chcą leasingu. Wolą inną opcję

Abonamenty na samochód wracają do łask po okresie kryzysu finansowego. Główną przyczyną reaktywacji abonamentów są ich atrakcyjne ceny, ale nie bez znaczenia jest też fakt, że siostrzany leasing stracił przewagę podatkową. Jaki model auta jest najpopularniejszy w wynajmie?
Zrzut ekranu 2024-03-13 o 18.09.26.png

Popularność wynajmu auta w stosunku do siostrzanego leasingu zmieniła się radykalnie na przestrzeni ostatniego roku – wynika z danych platformy Carsmile. Ostatnie miesiące przyniosły reaktywację wynajmu długoterminowego, po okresie kryzysu gospodarczego, kiedy użytkownicy zdecydowanie chętniej wybierali leasing. Kredyt w przypadku nowych aut niezmiennie ma marginalne znaczenie w finansowaniu, choć na przestrzeni roku widać niewielki wzrost jego udziału.  

Cena rządzi rynkiem  

"Widzimy wyraźne zwiększenie popularności abonamentów na samochód w stosunku do innych form finansowania. Jest to spowodowane poprawą sytuacji ekonomicznej nabywców, atrakcyjnymi warunkami cenowymi wynajmu długoterminowego, a także obawami o możliwość wzrostu stawek ubezpieczenia" – informuje Michał Knitter.  

Odroczony efekt Polskiego Ładu  

Ważnym czynnikiem, który powoduje roszady w sposobie finansowania jest też utrata przewagi podatkowej przez leasing. Nie jest to świeża sprawa, zmiany weszły bowiem w życie kilka lat temu, ale widać, że dla użytkowników posiadanie auta stopniowo traci sens w przypadku, gdy jego odsprzedaż przed upływem 6 lat od wykupu z leasingu jest opodatkowana i oskładkowana.  

Zrzut ekranu 2024-03-13 o 18.10.46.png

Splot korzystnych okoliczności  

Abonamenty są obecnie oferowane na atrakcyjnych warunkach, na co wpływ na kilka czynników. "Pierwszym z nich jest spadek cen transakcyjnych nowych aut, co jest spowodowane wyhamowywaniem podwyżek cen katalogowych oraz agresywną polityką rabatową importerów oraz dilerów" – wyjaśnia Michał Knitter. Kolejny pozytywny element to obniżka, a następnie stabilizacja w okolicach 5,9%, stopy WIBOR, od której zależy rata za auto. Najemcy nowych aut korzystają też z dobrodziejstw matematyki finansowej. Konkretnie chodzi o tzw. wartość rezydualną, która wpływa na to, jak dużą część wartości auta użytkownik pokrywa w racie. "Obecnie rynkowe wskaźniki dla wynajmu są bardzo korzystne" – wyjaśnia wiceprezes Carsmile.  

Podwyżki ubezpieczenia? 

Rosnąca popularność wynajmu może też mieć związek z obawami o podwyżki stawek ubezpieczenia. Według danych UFG, wartość wypłaconych z tytułu OC i AC odszkodowań w 2023 r. wzrosła o niemal 2 mld zł, a średnia wartość szkody zwiększyła się o 12%. Przypomnijmy, że w przypadku pełnego wynajmu długoterminowego, ewentualną podwyżkę stawek AC/OC pokrywa firma wynajmująca. W koszcie abonamentu zwykle ujęte jest też: serwisowanie pojazdu, opony oraz usługa assitance. "Poza aspektem ekonomicznym ważna jest też wygoda, która jest często głównym czynnikiem decydującym o wyborze wynajmu" – przyznaje wiceprezes Carsmile.  

Nie bez znaczenia dla układu sił leasing-wynajem są też kwestie formalne. O ile leasing wciąż wymaga w Polsce podpisania papierowej umowy, to kontrakt wynajmu auta można zawrzeć w pełni elektronicznie.  

W kryzysie rządził leasing  

Inaczej wybory "wynajem czy leasing" kształtowały się w okresie kryzysu, kiedy większość składowych raty za wynajem działała na niekorzyść najemców. Przede wszystkim ceny samochodów były bardzo wysokie, a polityka rabatowa marek samochodowych była bardzo zachowawcza. W szczytowym momencie, przypadającym na jesień 2022 r., rynkowe stopy procentowe sięgały 7,5%, co dodatkowo podbijało ratę za auto. Jednocześnie nabywcy, działając w warunkach bardzo dużej niepewności związanej z kryzysem, szukali rozwiązań pozwalających na minimalizację raty, a także umożliwiających wycofania z się z umowy i zwrotu aut w przypadku pojawienia się ewentualnych turbulencji finansowych, tzw. tarcza leasingowa.

Hyundai Tucson numerem 1  

Analitycy Carsmile ujawnili, jakie auta cieszą się obecnie największą popularnością wśród użytkowników poszukujących wynajmu długoterminowego. Pod uwagę wzięli dane z wniosków o wynajem auta, złożonych za pośredniemu platformy Carsmile w styczniu i w lutym 2024 r. Największą popularnością cieszył się w tym okresie Hundai Tucson, na drugim miejscu znalazł się Mercedes CLA, a na trzecim uplasowała się  – Toyota Corolla. Średni koszt wynajęcia auta z listy TOP 10 wynosi 1594 zł netto przy wkładzie własnym wynoszącym 15 500 zł netto (umowa na 3 lata; ubezpieczenie AC/OC., serwisowanie, opony, assisatnce wliczone w cenę abonamentu).

Zrzut ekranu 2024-03-13 o 18.11.50.png


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / materiały prasowe @Carsmile Katarzyna Siwek Środa 13.03.2024