Super bolid z Rosji - Vector R-1

Dmitry Lazarev zaprojektował rok temu pierwszy rosyjski super samochód. Nazwał go Lada Raven, jednak Lada nie była zainteresowana wcieleniem w życie jego konceptu. Produkcji podjął się amerykański producent.
vector-raven.jpg

Dmitry zapragnął, by Rosja miała swoje super auto. Stworzył więc koncept, który nazwał Lada Raven. AvtoVAZ, producent kultowej Lady, uznał jednak, że pomysł Lazareva nie pasuje do ich koncepcji i pojęcia automobilizmu. Odpowiedzieli młodemu konstruktorowi, że produkują samochody dla mas, głównie dla rodzin, a obniżony bolid bez bagażnika nie jest w ich stylu.

Wtedy do gry wszedł amerykańska manufaktura Vector Motors Corporation, a auto koncepcyjne zmieniło nazwę na VECTOR R-1. Powstanie 100 egzemplarzy futurystycznego bolidu, a każdy obok emblematu z nazwą pojazdu z tyłu auta będzie miał tabliczkę z nazwiskiem właściciela. Dmitry ma nadzieję, że pojazdy trafią do sprzedaży w drugiej połowie 2016 roku. Póki co szuka ekspertów w dziedzinie aerodynamiki, mechaniki, by konsultować z nimi podzespoły samochodu.Nadwozie ma być wykonane z włókna węglowego, co ma zapewnić Ravenowi niewielką wagę. Dmitry obstawia, że będzie to około 800 kg. Silnik umieszczony będzie z tyłu, jednak nie wiadomo jaka będzie to jednostka. Konieczność centralnego umiejscowienia zawęża grupę dostawców.

Nie wiadomo też jakie osiągi będzie miał bolid, ale przy takiej masie i zapewne wyczynowemu silnikowi, narobi sporo zamieszania wśród ultra szybkiej konkurencji. Cena również nie została podana, bo ustalić ją można dopiero po określeniu wszystkich materiałów i podzespołów, które będą użyte w procesie produkcji.Dyskutuj z autorem na Twitterze

Dodał(a): Paweł Jaśkowski Poniedziałek 12.10.2015