Tesla ma już całkowicie autonomiczne samochody

Od dziś wszystkie modele schodzące z taśmy produkcyjnej są wyposażone w sprzęt zapewniający bezzałogową jazdę. Autonomiczne samochody standardem Tesli.
gallery-3.jpg

Wszystkie auta marki Tesla, wliczając w to Model 3, będą wyposażone w systemy autonomicznej jazdy pozwalające na wyższy poziom bezpieczeństwa, niż samochody prowadzone przez człowieka” - ogłosił producent na swoim oficjalnym blogu.

Te systemy to siedem kamer zapewniających widoczność 360 stopni wokół samochodu na odległość do 250 metrów. Dwanaście czujników ultradźwiękowych mających za zadanie wychwycić to, czego nie zauważy optyka. Radar przedni ma za zadanie zbierać dane dotyczące sytuacji przed autem, zdolny do obserwacji mimo ulewnego deszczu, mgły, kurzu, a nawet pojazdu jadącego z przodu. System ma być dwukrotnie wydajniejszy i skuteczniejszy od montowanego poprzednio.

Według właściciela firmy - Elona Muska - zmiany te powalają na osiągnięcie piątego poziomu autonomii. Oznacza to, że jedynym działaniem wymaganym ze strony kierowcy, będzie  podanie miejsca docelowego. Co najważniejsze, nowe modele Tesli nie dostaną dostępu do niektórych funkcji bezpieczeństwa, które były obecne w starszych pojazdach (w tym automatycznego hamowania awaryjnego, systemu ostrzegającego o kolizji, asystenta pasa ruchu i aktywnego tempomatu). Firma obiecuje uruchomić je w przyszłości.

gallery-4.jpg
Autonomiczne samochody są dopuszczone do ruchu w 7 stanach USA: Nevadzie, Californii, Florydzie, Michigan, Hawajach, Waszyngtonie i Tennessee. Producent studzi entuzjastów takiego podróżowania stwierdzeniem, iż system potrzebuje kalibracji „poprzez miliony przejechanych po rzeczywistych drogach mil”. To znaczy, że nie wiadomo, kiedy dokładnie gotowe do całkowitej autonomii samochody Tesli faktycznie ją uzyskają.

Dodał(a): Robert Dzięgielewski Czwartek 20.10.2016