TIR z autopilotem

Gdy zobaczysz zbliżający się ciągnik siodłowy Mercedesa z niebieskim podświetleniem całego grilla, to daruj sobie dopytywanie koleżki o „misiaczków” na trasie. Kierowca tego TIRa najprawdopodobniej śpi.
mercedes-2025-otw.jpg

Zmęczeni kierowcy TIRów traktowani są jakby mieli w rękach broń. Niekontrolowany pojazd, ważący z ładunkiem kilkadziesiąt ton może być śmiercionośnym narzędziem. Z tym problemem chcą zawalczyć spece z koncernu Daimler – Benz. Zaprojektowali i wypuścili testowo na autostrady ciągnik siodłowy Mercedes – Benz Future Truck 2025.

Ciężarówka ma całą masę czujników, sensorów, kamer i radarów, by monitorować otoczenie pojazdu i naczepy. Daje to kierowcy możliwość zrelaksowania się i zregenerowania przed ponownym przejęciem sterów. Producenci zapewniają, że ciągnik może poruszać się bezpiecznie na autostradach, bo prócz licznych rejestratorów, na pokładzie znalazł się asystent pasa ruchu, sensory odległości w lusterkach, asystent hamowania. System zbiera dane o terenie dookoła i dostosowuje do niego zachowanie pojazdu. Przód ciężarówki wyposażono w panel z diodami LED, który zaświeci na niebiesko, jeśli wehikuł jest w trybie autopilota.Inżynierowie testowali autonomiczny ciągnik przy prędkościach 80 km/h i poradził sobie na tyle dobrze, że uznali, iż można go wprowadzać na publiczne autostrady. Teraz trzeba jeszcze odpowiednio zmienić prawo, by zalegalizować poruszanie się inteligentnych TIRów.

Autonomiczny ciągnik siodłowy Mercedes 2025 to, poza mułem roboczym, jeżdżący salon. W środku kabina wyłożona jest drewnem i skórą. Nafaszerowana jest też elektroniką. Na wyposażeniu jest tablet, którym można kontrolować parametry jazdy. Jeśli kierowca ma przed sobą długą trasę, może się zdrzemnąć na rozkładanym fotelu pasażera lub obejrzeć film na wspomnianym tablecie.

No i w takich warunkach nie będzie wstyd przyjąć przydrożnych dziewczyn…


belka-autostuff_2.jpg

Dodał(a): fisci Poniedziałek 06.10.2014