Zmień gumę. Gdzie obowiązkowe zimówki?

W Polsce przepisy nie regulują obowiązku posiadania zimowego kompletu opon, jednak w niektórych krajach Unii Europejskiej brak właściwego ogumienia może odbić się na kieszeni kierowcy.

iStock-1166359934.jpg


W większości państw, których przepisy obligują posiadaczy pojazdów do poruszania się na zimowych oponach, obowiązek ten rozpoczyna się wraz z listopadem. W pozostałych krajach ostatecznym terminem założenia zimowego kompletu jest grudzień.

Jeśli wybierasz się na narty do Austrii pamiętaj, że pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia musisz mieć zimówki. Ważne, żeby nie były zbytnio wyeksploatowane – obowiązkowa głębokość bieżnika to 4mm. Za uchylanie się od obowiązku zapłacisz 35 euro mandatu.

Prawo w Bośni i Hercegowinie wymaga używania specjalnych opon od 1 listopada do 15 marca. Z kolei Bułgaria i Chorwacja od początku marca do końca listopada zobowiązują kierowców do posiadania ogumienia z bieżnikiem o głębokości 4mm. Wymagane jest również posiadanie łańcuchów. W przypadku niedostosowania się od przepisów grożą mandaty – w Sofii zapłacisz ok. 110 złotych, a w Zagrzebiu już ok. 400.

Na czeskich drogach zestaw zimowy jest egzekowany przez prawo od początku listopada do końca marca.

Co ciekawe, w mroźnej Finlandii jest jeden z krótszych okresów obowiązku używania zimowych opon i trwa od 1 grudnia do 1 lutego.

Z kolei znani z drogowej nonszalancji Francuzi nie mają prawa obligującego kierowców do przystosowania pojazdu do pory roku. Istnieją jednak drogi, na których używanie opon zimowych jest obowiązkowe, a ich brak wiąże się z mandatem w wysokości ok. 600 zł.

Praktyczni Niemcy nie wprowadzi konkretnych ram czasowych, ale wymagają odpowiednich opon w przypadku występowania trudnych warunków pogodowych. Podobne rozwiązanie zastosowali Rumunii i Słowacy.

Znane ze zróżnicowanego klimatu Włochy mają odmienne przepisy dla każdego regionu. Na północy kraju, gdzie warunki pogodowe mogą być niesprzyjające dla letnich opon, zimowe zestawy są obowiązkowe od 15 października do 15 kwietnia.Sonda

Czy wymieniasz opony na zimowe?


ZOBACZ TAKŻE: NOWE PRAWO DROGOWE. BĘDĄ KONTROWERSYJNE MANDATY

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 12.11.2019