Jak stereotypy o mężczyznach wpływają na ich sprawność seksualną?

Czy społeczne przekonania na temat mężczyzn i ich seksualności mogą mieć wpływ na faktyczną sprawność seksualną?

beautiful-young-happy-couple-relaxing-in-bed-and-smiling-embracing1.jpg

Oto kilka przemyśleń na ten temat.

Spis treści

  • O stereotypach na temat męskiej seksualności
  • Stereotypy a życie seksualne mężczyzny
  • Jak skonfrontować się ze stereotypami na temat seksualności?

O stereotypach na temat męskiej seksualności

Społeczeństwo wykształciło mnóstwo stereotypów dotyczących seksualności mężczyzn: „Mężczyzna zawsze ma ochotę na seks”, „Brak erekcji oznacza brak pożądania”, „Brak ochoty na seks oznacza, że mężczyzna najpewniej nie interesuje się partnerką / zdradza partnerkę”, „Z wiekiem libido drastycznie spada”, „Dojrzali mężczyźni nie uprawiają seksu”, „Wytrysk jest równoznaczny z orgazmem”, „Mężczyźni dążą do fizycznego zaspokojenia, a nie do emocjonalnego przeżywania czułości”.

Każdy choć raz spotkał się z takimi stwierdzeniami. Pamiętajmy jednak, że stereotyp opiera się na generalizowaniu i może, ale nie musi być prawdziwy. Dlatego nierzadko tego rodzaju opinie mogą okazać się krzywdzące.

W wielu przekazach medialnych kontekst męskiej seksualności jest jednoznacznie łączony z przemocą czy brutalnością. Często słyszymy o mężczyznach jako sprawcach agresji seksualnej, co niekiedy prowadzi do przykrych uogólnień. Mało natomiast mówi się – przynajmniej w mainstreamowych mediach – o męskiej seksualności jako indywidualnej sprawie każdego mężczyzny. Seks jest tu raczej przedstawiany jako sposób na udowodnienie prawdziwej męskości, kolejne wyzwanie, któremu mężczyzna musi podołać. Jednocześnie męskie trudności i rozterki w tej kwestii są spychane na margines i rzadko nazywane po imieniu.

Przypomnijmy sobie choćby treści niektórych przekazów, gdzie poprzez – czasem nieudolne metafory – przedstawiana jest kwestia męskiej erekcji. Specjalne kamuflowanie problemu może wywoływać poczucie wstydu u mężczyzny, który – jak nawet podpowiada nam głęboko zakorzenione w języku zdanie – „nie stanął na wysokości zadania”.

Dla porównania wiele mówi się o uprzedmiotowieniu kobiety, a nie dostrzega się tego, że mężczyźni – przynajmniej z perspektywy kultury masowej – są także uprzedmiatawiani. Ich seksualność jest tu ograniczana do braku lub obecności erekcji. Tymczasem seks nie sprowadza się tylko do tej fizjologicznej reakcji. To splot czynników biologicznych, psychologicznych, społeczno-kulturowych oraz interpersonalnych.

„Indywidualna biografia każdej osoby, w której wkład wchodzi występowanie lub współwystępowanie omówionych powyżej czynników, w znaczącym stopniu determinuje swoistość przebiegu reakcji i zachowań seksualnych. Osoby, u których obserwuje się wysokie nasilenie negatywnych czynników predysponujących, mogą być bardziej narażone na powstanie dysfunkcjonalnej odpowiedzi seksualnej”.

Oto, jakie potencjalne skutki może wywołać czarno-białe myślenie oparte na tego typu stereotypach.

Stereotypy a życie seksualne mężczyzny

Przykładowo mężczyzna nie mający ochoty na seks, w obawie przed niezrozumieniem ze strony partnerki, wbrew sobie podejmuje aktywność seksualną. W ten sposób chce udowodnić, że kobieta jest dla niego atrakcyjna.

Przez stereotypowe myślenie może dochodzić do występowania stresu i lęku przed odrzuceniem w sytuacjach, gdy mimo szczerych chęci mężczyzny, pojawiają się trudności z rozpoczęciem stosunku. Według badaczy Zdrojewicz i Lelakowskiej związek między stresem a seksem jest znaczący. Dlatego mężczyzna, który niesie na swoich barkach nieprawdziwe przekonania na temat życia seksualnego, może nie tylko przeżywać tymczasowe trudności. Takie myślenie o męskiej seksualności może wywołać – jak potwierdzają wskazani naukowcy – zaburzenia depresyjne, psychosomatyczne i nerwicowe, a także być przyczyną niskiego poczucia własnej wartości.

Mężczyzna, od którego wręcz wymaga się, by był zawsze gotowy do działania w sferze seksualnej, pod wpływem tego rodzaju przymusu może czuć się przytłoczony sytuacją na tyle, że utraci zainteresowanie współżyciem.

Z drugiej strony, aby udowodnić swoją „wartość” będzie poszukiwał sposobów na to, by kontaktów seksualnych w jego życiu było jak najwięcej. Nie będzie to więc jego indywidualna decyzja, ale sposób na udowodnienie, że „daje radę”.

Gdy stereotypy rządzą naszym życiem, nie ma miejsca na pójście za głosem własnych potrzeb, które jak sinusoida – jednego dnia mogą być większe, a innego mniejsze.

Jak skonfrontować się ze stereotypami na temat seksualności?

Bardzo trudno uwolnić się od stereotypów, zwłaszcza wtedy, gdy w sporej części życia one nam towarzyszą. Oczywiście, stereotyp nie zawsze przedstawia człowieka w negatywnym świetle, ale stereotypy na temat seksualności mężczyzn w sporym stopniu dotyczą wymagań stawianym mężczyznom w tym obszarze.

Dobrym rozwiązaniem jest zawsze rozmowa z partnerką. Najpierw oczywiście należy samemu zmierzyć się ze sobą i nie obwiniać czy nie zawstydzać siebie, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli. Wyjaśnienie, że trudności natury seksualnej np. problemy z erekcją, wynikają z kwestii fizjologicznych, a nie świadczą o tym, że nie czujemy już pociągu seksualnego do partnerki, może być bardzo pomocne. Warto rozmawiać i próbować wspólnie analizować, czy rzeczywiście konkretne przekonanie na temat seksualności jest prawdziwe czy też nie. Taka komunikacja sprzyja budowaniu więzi oraz wzajemnego zaufania, które są bardzo potrzebne obu stronom do tego, by wchodzić w intymne relacje.

Gdy pomiędzy partnerami stworzy się wzajemne zrozumienie, trudności związane ze sprawami dotyczącymi mechaniki seksu, a więc np. erekcji, można rozwiązać np. poprzez sięgnięcie po dostępny bez recepty lek Maxon Forte. Przyjęcie tego środka należy jednak poprzeć wizytą u specjalisty.

Zaufanie i porozumienie obu stron dodatkowo spotęguje doznania.

Bibliografia:

  • https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21458-seksualnosc-mezczyzn-tez-zaczyna-sie-w-glowie
  • Zdrojewicz Z., Lelakowska K. Rola stresu w problemach, zaburzeniach i preferencjach seksualnych. Seksuologia Polska 2006; 4: 69–79, za: https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/36484/32120
  • https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/36484/26242

Materiał partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 27.10.2021