Będą pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn?

Wygląda na to, że już wkrótce mogą powstać pierwsze pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Tym razem rewolucyjnego odkrycia dokonali japońscy naukowcy!

shutterstock_321935459.jpg

Nie tak dawno temu pisaliśmy wam o tym, że przy okazji prac nad lekiem na raka JQ1, naukowcy odkryli, że stworzony przez nich związek chemiczny hamuje przy okazji produkcję spermy. Tymczasem następni badacze opracowali kolejny środek, który rokuje na stanie się pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn. Zdaje się, że jesteśmy "o krok" od przejęcia kontroli nad przyrostem naturalnym bez konieczności używania prezerwatyw! Jak wiadomo, w tej materii nie wszystkim babom można ufać...

Raport opublikowany kilka dni temu w czasopiśmie "Science" przekonuje, że japońscy naukowcy są naprawdę blisko wynalezienia męskiej pigułki antykoncepcyjnej.

"Ważne jest żebyśmy znaleźli zarówno skuteczną, jak i odwracalną formę antykoncepcji, która zwiększy kontrolę mężczyzn nad własną reproduktywnością" - powiedział Masahito Ikawa, główny badacz. "Wyniki naszego doświadczenia mogą być kluczowym krokiem dającym mężczyznom tę kontrolę" - dodał.

Profesor ma tu na myśli badanie przeprowadzone na myszach. Oczywiście nie zawsze wyniki eksperymentów na zwierzętach sprawdzają się także w przypadku ludzi i niezbędna będzie jeszcze seria testów klinicznych, która potwierdzi to odkrycie w odniesieniu do nich, ale obiecujące jest to, że zespołowi udało się uczynić gryzonie niepłodnymi poprzez blokowanie odpowiedniego białka, które jest także obecne w ludzkiej spermie.

Naukowcy wzięli na celownik białko zwane kalcyneuryną, którego określone formy występują w nasieniu i które odgrywa rolę w męskiej płodności. Następnie badacze odkryli, że immonosupresanty - Cyklosporyna A i Takrolimus, które stosuje się w celu zapobiegania odrzuceniom przeszczepów i leczeniu niektórych chorób autoimmunologicznych, oprócz znanych dotychczas właściwości, spowalniają również... kalcyneurynę! Eksperymenty wykazały, że samce myszy, które otrzymały Cyklosporynę A lub Takrolimus w ciągu czterech lub pięciu dni stawały się bezpłodne. I co najważniejsze - efekt ten był odwracalny. Po zażyciu odpowiednich leków płodność myszy wracała!

źródło: health.usnews.com

Dodał(a): Bartosz Joda Środa 07.10.2015