Dlaczego kobiety nie mają ochoty na seks? Polki mówią o sprawach łóżkowych

Aż 96 proc. Polek w wieku 18–65 lat deklaruje, że są aktywne seksualnie. Na tle pozostałych państw starego kontynentu wypadamy więc naprawdę dobrze. Problem w tym, że niektóre kobiety nie są do końca zadowolone ze swoich spraw łóżkowych: 'jest dobrze, ale może być lepiej'.
iStock-1143284443.jpg

Katedra Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawiła wyniki badań odnośnie życia seksualnego Polek. Najbardziej zadowolone z seksu są kobiety w przedziale wiekowym 18–24. W dziesięciostopniowej skali oceniają swoje pożycie na 7,4. Z wiekiem proporcjonalnie liczba zadowolonych Polek się zmniejsza. Może to być związane z wieloma czynnikami generującymi stres a także zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą zarówno w organizmach kobiet, jak i mężczyzn.

"U kobiet w okresie menopauzy często pojawia się problem z suchością pochwy, wielu mężczyzn natomiast boryka się z zaburzeniami erekcji. Z takimi przypadłościami można sobie poradzić – współczesna medycyna dysponuje arsenałem odpowiednich środków. Gorzej, jeśli problemem jest brak pożądania. Na to niestety nie ma tabletek" – wyjaśnia prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, która nadzorowała to badanie. 

Te dane wyglądają optymistycznie, ale mogłyby być jeszcze lepsze. Szczególnie w czasie pandemii, która ewidentnie nie sprzyja sprawom łóżkowym. Nasze partnerki mogłyby czerpać z seksu o wiele więcej przyjemności, ale niestety pojawiają się bariery. Najczęstsze czynniki wpływające na spadek libido to: zmęczenie i stres, złe samopoczucie, napięta atmosfera w związku oraz kompleksy.

Kobiety deklarują, że warunkiem koniecznym do tego, by miały ochotę na seks, jest tzw. "spokojna głowa", czyli brak stresu i możliwość skupienia się wyłącznie na swojej przyjemności. Często problemy rodzinne i zawodowe całkowicie wykluczają przyjemność z stosunku, przez co zwyczajnie nie chcą tego robić. "To zupełnie naturalne, że osoba przemęczona, permanentnie zestresowana i niewyspana nie ma ochoty na seks" – uważa prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. Twierdzi także, że w takiej sytuacji najlepszym "lekiem" jest porządne wyspanie i zrelaksowanie się. 

Aż 53 proc. Polek twierdzi, że nie ma ochoty na seks przez problemy zdrowotne. "Obniżona produkcja estrogenów po urodzeniu dziecka czy w okresie menopauzy obniżają libido. U młodych mam przyczyną tego zjawiska jest wysoki poziom prolaktyny, a w okresie okołomenopauzalnym, obniżające się stężenie estrogenów we krwi. Spadek testosteronu charakterystyczny dla tego okresu odpowiada za zmniejszone libido, a obniżony poziom estrogenów za zmianę częstości współżyć. Następstwem niedoboru estrogenów jest suchość pochwy, która sprawia, że współżycie jest niekomfortowe, a nawet bolesne" – informuje prod. Skrzypulec–Plinta.

Polki jednak nadal mają problem z sięganiem po fachową pomoc w takich sytuacjach. Aż 44 proc. przyznaje, że ograniczają się do rozmowy i próbowania rozwiązania problemu z partnerek, z kolei 36 proc. szuka rozwiązania w internecie. 22 proc. Polek czyta fachowe książki i tyle samo rozmawia o seksie ze swoją najbliższą przyjaciółką. Do lekarza udaje się jedynie co dziesiąta Polka.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Czwartek 20.10.2022