Dlaczego powinno się zamrozić swoją spermę?

Naukowcy twierdzą, że mężczyźni powinni zamrażać swoją spermę w wieku 18 lat, aby używać jej potem do sztucznego zapłodnienia, kiedy zapragną mieć potomstwo. Rozwiązanie to jest całkiem uzasadnione

shutterstock_214262923.jpg

Choć może się to wydawać głupie, ostatnie badania skłoniły naukowców do następujących wniosków: mężczyzna powinien zamrozić swoje nasienie w wieku 18 lat, by użyć go potem do sztucznego zapłodnienia swojej partnerki. Rozwiązanie to miałoby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka schorzeń, takich jak autyzm czy schizofrenia.

Powyższe wnioski zostały opublikowane w dzienniku naukowym "Journal of Medical Ethics". Dr Kevin Smith ze szkockiego Uniwersytetu Abertay w Dundee sugeruje, że zamrażanie spermy w odpowiednim wieku pozwoliłoby uniknąć "stopniowego zmniejszenia kondycji ludzkości w perspektywie długoterminowej". Badania genetyczne dowodzą bowiem, że sperma wraz z wiekiem staje się bardziej podatna na różnego rodzaju błędy. Innymi słowy - im starszy mężczyzna, tym jego nasienie może zawierać większą liczbę mutacji, stanowiących zagrożenie dla zdrowia przyszłego potomka.

W związku z tym, że w obecnych czasach pary coraz później decydują się na powiększenie rodziny, oddanie nasienia do banku spermy wydaje się być najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji.



Dodał(a): Bartosz Joda Czwartek 30.07.2015