Dlaczego twoja dziewczyna tak bardzo przypomina byłą?

"Sorry, ale nie jesteś w moim typie". Jeśli kiedykolwiek usłyszałeś takie zdanie od dziewczyny, to nie dlatego, że jest z tobą coś nie tak. Po prostu nie jesteś jak jej były.
para (1).jpg

Właśnie zakończyłeś związek i śmiało możesz powiedzieć, że w piekle zapewne byłoby przyjemniej. Obiecujesz sobie, że nigdy więcej nie wejdziesz w podobne bagno. I za rok angażujesz się w niemalże identyczną relację z kobietą, która bardzo przypomina psychopatkę, od której uciekałeś w podskokach. Obserwując z boku takie zachowania, można uznać, że sabotujesz własne życie. Ale jak dowodzą badania, takie zachowanie jest zupełnie normalne. 

Nie chodzi o to, że lubimy wchodzić w związki, które nie mają przyszłości. Problem polega na tym, że wbrew obiegowej opinii, ludzie się nie zmieniają i stale wybierają partnerów według tego samego klucza. 

Badania prowadzone przez niemieckich naukowców zaczęły się na próbie 1200 osób, która po upływie dziewięciu lat zmalała do 332. Przez cały ten czas uczestnicy wraz z partnerami uzupełniali ankiety mające na celu zdefiniowanie ich własnych charakterów. Po zakończeniu testu, porównano wyniki i okazało się, że osobowości byłych i obecnych partnerów są bardzo do siebie podobne. 

Oczywiście można taki wynik uznać, za przypadkowy. Trzeba jednak zaznaczyć, ankiet w przypadku osób, które mają za sobą więcej niż dwa związki, również wykazywały skłonność do nawiązywania relacji z osobami o tych samych cechach charakteru. Oznacza to, że niezależnie od upływu czasu i życiowego doświadczenia dobierali się w pary według tego samego klucza.


Po przeanalizowaniu wyników naukowcy orzekli również, że przeciwieństwa wcale się nie przyciągają. Poszukiwanie partnera, który jest do nas podobny jest zwyczajnie łatwiejsze i nie zmusza do pracy nad samym sobą. Wyjątkiem od tej reguły są ekstrawertycy, którzy bardziej otwarci na nowości. 


Wynikami badań zainteresowały się już aplikacje randkowe, które na ich podstawie mogłyby opracować odpowiednie algorytmy pomagające ludziom dobierać się w pary. Oczywiste jest to, że naukowe wywody nie zastąpią przyjemności poznawania drugiej osoby, ale mogą pomoc w zrozumieniu, dlaczego wciąż popełniamy te same błędy. Zanim znowu zaczniesz narzekać, że ciągle źle trafiasz, uświadom sobie, że tak już jesteś skonstruowany. 

ZOBACZ TAKŻE: JEDEN SZCZEGÓŁ, KTÓRY ZDRADZI CZY SIĘ JEJ PODOBASZ




Dodał(a): Adam Barabasz / fot iStock Czwartek 19.09.2019