Kondomowy świat

Często zadajecie nam pytania z zakresu „gumkologii stosowanej”. Oto wszystko na temat prezerwatywy.

gumkaART.jpg


Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u

Jaki jest przeciętny rozmiar kondoma?
Europejski standard to 18 cm długości i 5,3 cm obwodu. Tych rozmiarów gumka przewidziana jest na członka o długości 14 cm (taki rozmiar producencji kondomów uznają za przeciętny). Większość prezerwatyw oprócz rozmiaru europejskiego (M) produkowana jest także w rozmiarze mniejszym (tzw. azjatyckim, czyli S) oraz większym (afrykańskim, L).

Czy kondomy są naprawdę wytrzymałe?
Dobrej jakości gumkę można rozciągnąć do ponad metra długości. Można do niej wlać także 12 litrów wody, zanim pęknie. A to chyba o czymś świadczy.

Jaki jest największy kondom świata?
W latach 90. ub. w. firma Benetton i organizacja Act Up Paris wyprodukowały gumę o długości 22 m. W ramach walki z AIDS umieszczona została na obelisku w centrum Paryża.

Jak duże antyciążowe bezpieczeństwo gwarantują kondomy?
O ile tylko gumki używa się prawidłowo, skuteczność wynosi średnio 94% do 98%. A jak było kiedyś? Za pierwszego testera kondomów uznaje się Giacomo Casanovę, który przed każdorazowym założeniem prezerwatywy nadmuchiwał ją i oceniał jej jakość. Pierwsze fachowe testy jakości prezerwatyw przeprowadzono w roku 1935. Specjaliści przebadali wówczas 2000 gumek i okazało się, że zaledwie ok. 40 % z nich było dobrej jakości - istna seks ruletka.

W jakim miejscu na świecie prezerwatywy kocha się najbardziej?
Prawdopodobnie jest to francuska miejscowość Condom. W końcu ta nazwa przyciąga tłumy turystów, zapewniając mieszkańcom niezłe zarobki. Jedynym minusem jest to, że tabliczki z nazwą miejscowości są regularnie kradzione na pamiątkę.

Z czego najczęściej wykonuje się gumki?
Królem jest oczywiście lateks. Dla osób na niego uczulonych przeznaczone są prezerwatywy z poliuretanu. Co ciekawe prawdziwi miłośnicy oldskulu wciąż mogą nabyć prezerwatywy wykonane ze zwierzęcej skóry lub jelit (takie cuda oferuje np. potentat branżowy, firma Trojan).

Czy kondomy pomagają tylko w seksie?
Prezerwatywy często są stosowane także np. na polu walki, gdzie służą żołnierzom do zabezpieczenia luf karabinowych przed zabrudzeniami. Medycy wojskowi stosują je także przy postrzałach w klatkę piersiową – kondomy chronią wówczas przed dekompresją płuc. Inżynierowie natomiast używają gumek jako taniej i niezwykle skutecznej ochrony wrażliwych czujników lub próbek. Wielu filmowców zakłada gumki na mikrofony, chroniąc je przed wilgocią.


Dodał(a): Alex DeLarge Wtorek 29.05.2012