Męski zapach sprawia, że kobiety piją więcej alkoholu

Tak twierdzą badania!

iStock-658672900.jpg

Ludzki mózg jest narządem tak skomplikowanym, że najprawdopodobniej nigdy nie odkryjemy wszystkich jego tajemnic. Co jakiś czas naukowcom udaje się dowiedzieć o nim czegoś naprawdę zaskakującego. Tak właśnie jest w tym przypadku – okazuje się bowiem, że naturalny męski zapach sprawia, że kobiety są skłonne wypijać więcej alkoholu niż zazwyczaj.


Do takich przełomowych wniosków udało się dojść naukowcom z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Południowej Florydy. Najpierw sprawdzili, jak kobiecy zapach wpływa na decyzje mężczyzn dotyczące picia alkoholu. Tym razem postanowili odwrócić sytuację. 

Badanie wyglądało następująco: stu trzem kobietom w wieku od 21 do 31 lat powiedziano, że biorą udział w konsumenckiej ankiecie na temat męskich perfum i alkoholu. Otrzymały zapachowe paski – jeden z nich został dodatkowo spryskany androstenonem (jednym z feromonów), drugi czystą wodą. Dodatkowo każda z nich otrzymała dwie szklanki bezalkoholowego piwa.

Okazało się, że te kobiety, które zostały wystawione na zapach androstenonu chętniej sięgały po alkohol niż te, którym dano wodę. Naukowcy tak podsumowali wyniki badań:

„Wywnioskowaliśmy, że wykrywanie męskich zapachów seksualnych, nawet w przypadku braku świadomości, może wywoływać picie z powodu długotrwałej kulturowej zależności między spożywaniem alkoholu a seksem”.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. iStock Piątek 05.01.2018