Natalia Siwiec walczy o płodność

Jeśli Natalia Siwiec zachęca do zainteresowania się swoją męskością, to każdy z nas powinien natychmiast zajrzeć w okolice własnego krocza!
siwiec-plodnosc.jpg

Jak wynika z raportu „Płodny Polak”, aż 93% mężczyzn nigdy nie wykonało badania nasienia, jednocześnie codziennie wykonując czynności szkodzące jego jakości. W celu promocji profilaktyki oraz edukacji na temat wpływu codziennych praktyk na męską płodność, rusza kampania społeczna „Płodny Polak”. W jej ramach przez cały maj 2015 roku będzie można wykonać bezpłatnie badanie nasienia.

Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par, za którą w 35% przypadków odpowiadają mężczyźni. Najczęstszą przyczyną niepłodności wśród płci męskiej jest zły stan nasienia. Na przestrzeni 30 lat WHO obniżyło uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75% – z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu w 1980 roku, do 15 mln/ml w 2010. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi.


POZYTYWNY WPŁYW NA NASIENIE:
Aktywność fizyczna
Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, w szczególności w okolicach pasa, może przyczynić się do obniżenia poziomu testosteronu i zwiększenia stężenia estrogenu w organizmie mężczyzny.

Seks
Regularne aktywność seksualna poprawia jakość nasienia i pobudza jego produkcję.

Kwas foliowy
Niski poziom kwasu foliowego w męskim organizmie może być przyczyną zaburzeń materiału genetycznego nasienia. Źródła:  soja, szpinak, brokuły, ryż, pomarańcze, banany, produkty zbożowe, kurza i wołowa wątróbka oraz jaja.

Selen
Poprawia ruchliwość plemników oraz ich liczbę. Wspiera metabolizm testosteronu. Źródła: orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika, owoce morza i ryby, drób, czosnek, cebula oraz ryż brązowy.

Cynk
Wpływa on na wytwarzanie hormonów płciowych, produkcję nasienia, libido, a także zapłodnienie. Źródła: nabiał, ryby, jaja, pestki dyni i słonecznika, szpinak, orzechy oraz mięso.

Witamina E
Polepsza jakość nasienia. Połączenie witaminy E z selenem może okazać się pomocne w leczenia raka prostaty, a nawet w uniknięciu zachorowania na ten nowotwór. Źródła: ryby, oleje roślinne, orzechy, papryka, szpinak, biała kapusta.

Witamina C
Chroni DNA plemników przed niepożądanymi zmianami. Jest naturalnym antyoksydantem neutralizujacym i usuwającym z organizmu wolne rodniki które uszkadzają komórki. Wspomaga również działanie witaminy E.
Źródła: owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, cytrusy, papryka, brukselka, szpinak, kalafior.


NEGATYWNY WPŁYW NA NASIENIE:

Jak wynika z raportu, mężczyźni często wykonują czynności, które mają negatywny wpływ na jakość nasienia. Blisko połowie młodych Polaków zdarza się trzymanie laptopa na kolanach oraz praca siedząca, co trzeci respondent przyznaje się do noszenia obcisłych bokserek, a do podgrzewania foteli w samochodzie co dziesiąty.

Podczas wspomnianych czynności dochodzi do przegrzewania jąder, co skutkuje zaburzeniem procesu spermatogenezy (produkcji plemników), znacząco obniżając ich jakość. Mało znanym faktem jest, że siedzący tryb pracy również do tego prowadzi. Z tego powodu grupami zwiększonego ryzyka niepłodności są osoby wykonujące zawody, wymagające konieczności przyjmowania pozycji siedzącej, takie jak kierowca, pracownik biurowy czy kolarz – mówi Piotr Pietrewicz, embriolog kliniczny z Kliniki „Bocian”, ekspert kampanii „Płodny Polak”.

Ponadto Polacy posiadają małą wiedzę na temat czynników wpływających na jakość ich nasienia – 1/3 respondentów jest nieświadoma tego, jak negatywnie na jego jakość może oddziaływać stres. Również co trzeci mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu na płodność używek takich jak alkohol czy papierosy, które są jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności.

BADANIE NASIENIA – JAK TO WYGLĄDA?
Nasienie można oddać w placówce, w której przeprowadza się badanie lub w domu. Należy jednak pamiętać, że oddane do pojemniczka nasienie, powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej i dostarczone do laboratorium w ciągu około 30 minut. Jeśli oprócz badania nasienia robiony jest posiew, pojemniczek musi być sterylny. Czas oczekiwania na otrzymany wynik w klinice "Bocian" wynosi zazwyczaj około 2 godzin.


Dodał(a): ckm.pl / plodnypolak.pl Czwartek 30.04.2015