Nowa odmiana raka przez silikony

We Francji zdiagnozowano 18 przypadków całkowicie nowej choroby nowotworowej. Wszystkie u kobiet z implantami piersi!

shutterstock_173425226.jpg

Wszyscy lubimy duże piersi, ale niestety okazuje się, że czasem lepiej jest nie walczyć z Matką Naturą. Jeszcze nie tak dawno temu głośno było o wadliwych (!) silikonach, które wybuchały np. podczas lotu samolotem (ich producent został skazany na 4 lata więzienia). Teraz z kolei we Francji zdiagnozowano zupełnie nową chorobę nowotworową u pacjentek ze sztucznym biustem.

Nowa odmiana nowotworu na szczęście nie występuje często - przez 3 lata została zdiagnozowana u 18 pań (istotne jest jednak to, że wszystkie z nich miały wszczepione implanty piersi). Choroba została ujęta w specjalnym raporcie francuskiego Państwowego Instytutu Raka, a specjaliści już zlecili wpisanie jej na listę znanych chorób, którą regularnie aktualizuje Światowa Organizacja zdrowia (WHO).

Póki co Ministerstwo Zdrowia apeluje do posiadaczek sztucznego biustu, by robiły regularne badania, a w razie jakichkolwiek stanów zapalnych zgłaszały się do lekarzy oraz zachowały spokój. Po pierwsze - tak jak wspominaliśmy wcześniej - nowy nowotwór jest bardzo rzadki, po drugie, istnieją bardzo duże szanse na jego wyleczenie. Jak na razie, do wyleczenia 7 z 18 kobiet wystarczyło samo usunięcie implantów. Z drugiej strony jedna z posiadaczek nowego biustu zmarła (podobno jej implanty były wadliwe).


Dodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 13.04.2015