Pierwszy lek antykoncepcyjny dla mężczyzn

Poszukiwania farmakologicznego środka an dla mężczyzn, który miałby zapobiegać niechcianemu zapłodnieniu trwają od kilku lat. Wyniki nowych badań indyjskich lekarzy mogą być początkiem prawdziwej rewolucji.
iStock-875395018.jpg

Substancją czynną zastosowaną w najnowszym preparacie, jest wynaleziony w latach 70. polimer zawierający styren z bezwodnikiem maleinowym, który – zdaniem naukowców – hamuje produkcję plemników.

Wszystko wskazuje na no, że aplikacja specyfiku nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Środek ma być wstrzykiwany w nasieniowody i stanowić zabezpieczenie na ok. 13 lat.

Serwis Focus.pl poinformował, że lek został poddany badaniom w uprawnionym do tego ośrodku w Indiach i ich wynik jest pomyślny. Skuteczność męskiej antykoncepcji była badana na grupie 303 ochotników. Według wyników testów lek jest skuteczny w 97%. Nie mamy jednak pewności, co to oznacza dla 3% ochotników, więc na wszelki wypadek gratulujemy przyszłym tatusiom.

Naukowcy uspokajają entuzjazm i zapowiadają, że przed ostatecznym wprowadzeniem środka do obrotu muszą wykonać jeszcze wiele szczegółowych badań, tak aby mieć pewność, że lek jest całkowicie bezpieczny.

Równolegle w Wielkiej Brytanii trwają testy żelu antykoncepcyjnego dla mężczyzn, który miałby dawać całkowitą gwarancję skutecznej antykoncepcji. Substancja zawiera hormony mające za zadanie blokowanie wytwarzania plemników. Zdaniem naukowców takie rozwiązanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na libido. Badania potrwają dwa lata i uczestniczy w nich ponad 200 par.

Obecnie mężczyźni chcący skorzystać z antykoncepcji mają do wyboru prezerwatywę lub wazektomię. ZOBACZ TAKŻE: ANGIELSKI PACJENT - DZIWNY SPOSÓB NA EREKCJĘ
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 26.11.2019