Jaką kartę graficzną wybrać, czyli ranking kart graficznych kwiecień 2022

Karta graficzna jest jednym z najważniejszych elementów każdego komputera.

20220330232636_g35239107d2bfee5c3c052ec5ca0477962aa43933565c50a1ce4b82d82d1e70f2a0721606a11cc9c011a0df3b93dca5962e3e3b0c3d880892cadce636f75b9fab_640.jpg.jpg

To ona odpowiada za przetwarzanie obrazu i jego wyświetlanie na ekranie komputera. Karty graficzne podzielić można na dwa rodzaje — zintegrowane i dedykowane. W przypadku komputerów do codziennego użytku w pracy, szkole lub domu będziemy mieć do czynienia z kartami zintegrowanymi. Jeśli jednak korzystamy z komputera do gier lub obróbki wideo, renderowania, obróbki zdjęć, nieodzowne będą profesjonalne karty graficzne. Jak karta graficzna będzie najlepsza dla ciebie? Odpowiedź na to pytanie dostarcza nasz ranking najlepszych kart graficznych do laptopów i PC-tów.

  • Jaka karta graficzna do użytku domowego i biurowego?
  • Szukamy karty graficznej do gier
  • Czy chłodzenie karty graficznej jest ważne?
  • Jaką kupić kartę graficzną — nową czy używaną?

Najlepsze karty graficzne do codziennego użytku

Osoby odwiedzające ranking kart graficznych bardzo często poszukują kart do komputera domowego lub używanego w biurze. Czy jest to konieczne? W większości przypadków nie. W codziennym, niewymagającym użytkowaniu bardzo dobrze sprawują się karty graficzne zintegrowane z płytą główną. Są one po prostu jej stałym elementem, dzięki czemu koszt zakupu komputera jest znacznie niższy, niż gdybyśmy chcieli kupić kartę dedykowaną. Zintegrowana karta graficzna z płytą główną doskonale daje sobie rady w typowych zastosowaniach — edycji dokumentów, oglądania filmów, obsłudze niewymagających gier. Chcąc cieszyć się ekranem wysokiej rozdzielczości, zintegrowana karta również powinna sobie z tym poradzić. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest przystępna cena oraz możliwość cichej pracy komputera. Niestety, tego typu karty nie nadają się do kopania kryptowalut, dlatego, jeśli to jest waszym celem, należy spojrzeć na topowe karty graficzne. Informacje o nich zawiera nasz ranking.

Jaką kartę graficzną wybrać do gier?

Przy wyborze karty graficznej do gier komputerowych trzeba zwrócić uwagę na taktowanie rdzenia. Współczesne gry wideo są bardzo realistyczne, ale wymagają posiadania najwyższej jakości kart. Do takich zastosowań powinniśmy wybrać kartę graficzną z wydajnym procesorem i w której wspierana jest technologia synchronizacji obrazu. Dzięki temu jego jakość będzie jeszcze wyższa, a przyjemność z gry będzie na najwyższym poziomie. Wśród najchętniej kupowanych przez gamerów znajduje się karta graficzna nvidia, co nie powinno nikogo dziwić. Nvidia jest jednym z przodujących światowych producentów kart graficznych do gier komputerowych, regularnie wypuszczającym nowe odsłony swoich produktów. Karta graficzna do gier powinna również mieć dużą pamięć i obsługiwać wysokie taktowanie pamięci. Ile przyjdzie nam zapłacić za dobrej jakości układy graficzne do gier komputerowych? Minimum to kilkaset złotych.

Karta graficzna do profesjonalnych zastosowań a chłodzenie

Karty graficzne z wyższej półki charakteryzują się większym zużyciem energii, a tym samym wytwarzają większe ilości ciepła. Aby móc korzystać z ich najwyższej wydajności, należy zadbać o skuteczne chłodzenie. Odpowiada za nie dedykowany wentylator, mocowany wewnątrz obudowy komputera. Niestety jego praca ma swoją cenę i jest nią większy hałas towarzyszący pracy komputera. Wydajne karty graficzne, używane np. do kopania kryptowalut muszą być chłodzone niemal przez cały czas. Pracy wentylatora towarzyszy oczywiście szum oraz większe zużycie prądu. Przy najwyższych ustawieniach graficznych karty, potrzebna może być obudowa PC ze specjalnym wygłuszeniem lub wbudowanym systemem chłodzenia. Ile kosztują modele gamingowe kart graficznych oraz te przeznaczone do obróbki grafiki? Niestety ceny takich kart jak AMD Radeon lub Nvidia do niskich nie należą. Sytuacji tej nie poprawiają również problemy z dostępnością kart graficznych, wynikające z przerwanych przez pandemię łańcuchów dostaw i braku mikrochipów.

Czy zakup używanej karty graficznej jest bezpieczny?

Chcesz wiedzieć jaka karta graficzna najlepiej sprawdzi się w twoim komputerze? Nowa czy używana? Biorąc pod uwagę ceny i dostępność kart graficznych, coraz więcej osób zastanawia się nad używaną kartą graficzną. Wbrew pozorom kupowanie części zamiennych do komputerów na rynku wtórnym nie jest niczym nowym. Polecane karty graficzne z drugiej ręki można kupić nawet o połowę taniej. Jednak jak zawsze przy takich zakupach, trzeba się liczyć z pewnym ryzykiem. Czy nasz procesor graficzny okaże się kompatybilny z kupioną kartą? Jeśli nie, raczej nie będziemy mieć szansy jej zwrotu. W końcu czy używana karta będzie nam oferować odpowiednią wydajność. O ile informacje na ten temat udzielone w sklepie można łatwo zweryfikować, o tyle kupując karty prywatnie, zdajemy się na wiedzę lub niewiedzę sprzedawcy. Jak zatem dokonać wyboru karty nowej lub używanej? Najlepsze karty graficzne opisuje nasz ranking. Można w nim sprawdzić wiarygodne testy wydajności, częstotliwości taktowania oraz to, jakie gry komputerowe były uruchamiane na tych kartach. W aktualnym rankingu można przeczytać wszystko o kartach graficznych oraz obejrzeć zrzuty ekranu, pokazujące wyświetlanie obrazu z takiej karty. Przed wyborem karty graficznej, której cena do niskich nie należy, zachęcamy do wcześniejszego weryfikowania informacji o niej.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Czwartek 31.03.2022