Jaki powerbank wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Szybkie ładowanie, kiedy jesteś w trasie? A może konieczność ładowania telefonu podczas ważnego spotkania z klientem?

20220401115029_ga4a60d341d919df2be7f851377c8a6ed98e8ff2be812cb221475659d2d1131f6b76a6ed26cd4ce24187331464f76a0e065c335fe18ff905646605aeda597ed82_640.jpg.jpg

Każdy z nas znalazł się w sytuacji, kiedy potrzebna mu energia do naładowania urządzenia mobilnego, a kontaktu w pobliżu brak. Taki problem szybko można rozwiązać z pomocą powerbanka.

Jaki powerbank wybrać?

Bateria litowo-jonowe, pojemność gwarantujące przynajmniej podwójne uzupełnienie baterii w telefonie, funkcja szybkiego ładowania, odpowiednie gniazda USB — wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę przy wyborze powerbanka. Przede wszystkim jednak powinno cię na początek interesować dopasowanie powerbanka do twoich urządzeń i potrzeb w zakresie ładowania. 

Dopiero w następnej kolejności można pomyśleć o dodatkach, które można uznać za zwiększające komfort korzystania z tych urządzeń. Wyświetlacz LCD, diody LED, ładowarka solarna, wbudowany przewód, a nawet dodatkowy uchwyt do klucza podnoszą komfort korzystania z urządzenia, ale z pewnością nie są kluczowe dla jego funkcjonalności. Istotne są w pierwszej kolejności porty USB, pojemność bakterii i szybkie ładowanie powerbanka. 

Porty USB i co jeszcze — jak ocenić funkcjonalność?

 To, jaki powerbank wybierzesz, powinno zależeć w dużej mierze od twoich konkretnych potrzeb. Powerbank standardowo ma dwa złącza — port USB oraz microUSB. Pierwszy służy do ładowania innych urządzeń, drugi — do naładowania samego powerbanku. Dzięki temu urządzeniu możesz jednak naładować nie tylko smartfon, lecz także tablet, słuchawki bezprzewodowe, odtwarzacze muzyczne, aparat cyfrowy, kamerę, nawigację samochodową, a także msartwatcha czy przenośną konsolę do gier. To wszystko sprawia, że potrzebnych jest ci często więcej portów do ładowania urządzeń. Do powerbanka dołączony jest z reguły także przewód microUSB-USB, który pozwala na ładowanie większości tych urządzeń. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku urządzeń firmy Apple, potrzebne ci będzie dodatkowo przejściówka ze złączem Lightning. Na tym jednak możliwości urządzeń ładujących się nie kończą. Po pierwsze, portów może być więcej, a dzięki temu możesz ładować powerbankiem jednocześnie kilka urządzeń. Osobną kategorię stanowią również powerbanki do samochodu, które świetnie sprawdzają się w przypadku, gdy rozładuje ci się akumulator. 

Większość powerbanków o wyjściowym napięciu 5 Volt (V) pozwala ładować właściwie każde urządzenie mobilne. Taki tradycyjny powerbank nie wystarczy jednak, aby naładować laptopa. Pojawiły się już jednak urządzenia ładujące z technologią e-USB. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie napięcia do ładowanego urządzenia. Powerbank musi mieć także odpowiednią pojemność niezbędną do ładowania laptopa. Jest to minimum 20 000 mAh. Potrzebny będzie także port USB-C ze standardem Power Delivery.

Pojemność baterii

Pojemny powerbank to podstawa sukcesu. Pojemność baterii jest niewątpliwie najważniejszym elementem oceny tego typu urządzenia. Dobry powerbank powinien zapewniać ci co najmniej na podwójne uzupełnienie baterii w smartfonie czy jedno pełne ładowania tabletu. Pojemność akumulatora zależy jednak w dużej mierze o tego, jakie urządzenia ma on obsługiwać. Powerbank do telefonu nie musi mieć aż tak dużej pojemności, jak tym, którym chcesz często wspomagać tablet, z którego korzystasz. Osoby, które korzystają z różnych urządzeń mobilnych, często się przemieszczają, potrzebują sprawnie działającego sprzętu w różnych warunkach, stawiać będą na znacznie większe pojemności baterii powowerbanka niż osoby, które korzystają z niego doraźnie. Warto także zdawać sobie sprawę, że im większy przenośny akumulator, tym większa niestety też najczęściej jego waga. 

Większość osób wybiera tutaj średnie parametry powerbanka, czyli około 5000-6000 mAh. Znajdziesz na rynku także te o mniejszej pojemności, od 2600 mAh, ale także i zdecydowanie większe nawet do 20 000 mAh. Pamiętaj przy tym, że musisz także uwzględnić samoczynną utratę energii powerbanka wynoszącą średnio około 20%. Najczęściej w powerbankach stosuje się obecnie baterię litowo-polimerową. Sprawdź także powerbanki solarne w RTV Euro AGD.

Bezprzewodowe ładowanie

Bezprzewodowy powerbank albo urządzenie gwarantujące szybkość ładowania to bardzo cenne rozwiązania. Wybierając powerbank, zwróć więc uwagę na dostępne w nim standardy ładowania. Technologii jest wiele, warto więc wybrać ten model powerbanka, który korzysta z tej kompatybilnej z twoim telefonem. Najpopularniejsze rozwiązania to Fast, Quick, Ultra lub Super Charge. Warto także pamiętać o tym w kontekście kompatybilności twoich urządzeń ze standardem Power Delivery, który umożliwia najbardziej wydajne ładowanie.

Ładowanie bezprzewodowe to nadal pewna nowość na rynku. Coraz więcej powerbanków daje jednak taką możliwość. Chodzi o rozwiązanie umożliwiające indukcyjne ładowanie smartfonów. Jest to rozwiazanie bardzo wygodne, pozwala zapomnieć o kablach, przewodach, złączach. Warunki są jednak dwa — po pierwsze, musisz wybrać powerbank, który oferuje taką funkcjonalność, po drugie, twój smartfon lub inne urządzenie mobilne musi obsługiwać technologię bezprzewodowego ładowania QI. W takim przypadku wystarczy, że położysz smartfon na powerbanku, a rozpoczniesz ładowanie urządzenia. 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 04.04.2022