Za mało RAMu - nie pozwól, aby zabrakło go w Twoim laptopie

RAM jest to pamięć operacyjna komputera stacjonarnego lub laptopa.

the-computer-s-ram-is-on-a-black-surface-2022.jpg


Obsługuje ona wszystkie procesy, które dzieją się w czasie teraźniejszym. Jej obecność jest niezbędna do tego, aby móc korzystać z zainstalowanego na urządzeniu oprogramowania - dotyczy to zarówno przeglądarek internetowych, edytorów tekstu, jak i pozostałych programów i aplikacji, które zostają uruchomione na laptopie.

Do czego potrzebny jest RAM?

Pamięć RAM stanowi tymczasowy bufor dla informacji, które są aktualnie przetwarzane przez procesor lub zintegrowany układ graficzny. Stanowi ona także miejsce do przechowywania plików i danych oraz tekstury wyświetlanej w grach. Jest to więc pamięć, dzięki której możliwe jest np. jednoczesne uruchomienie wielu zakładek w przeglądarce, odtwarzanie muzyki lub wideo oraz prowadzenie konwersacji na portalu społecznościowym - przy zachowaniu optymalnej wydajności komputera. 

Użytkownicy laptopów zaczynają zwracać uwagę na pamięć RAM w momencie, gdy zamierzają przystosować swoje urządzenie do konkretnego celu. Do codziennego użytku wystarczy bowiem pamięć RAM 8GB, ale gdy w grę wchodzi zakup komputera, który może np. płynnie pracować na skomplikowanych programach graficznych, wówczas konieczne będzie zaopatrzenie się w wysokopojemnościowe kości - w takiej sytuacji dobrze sprawdzi się pamięć RAM 16GB lub 32GB.

Jakie laptopy mają dobry RAM?

Kupując laptop należy zwrócić uwagę na wiele elementów składowych, w tym przede wszystkim na pamięć RAM. Jej wielkość powinna być dostosowana do przeznaczenia urządzenia. Zaznajomienie się z parametrami laptopa pozwala ocenić możliwości urządzenia, dlatego nie należy pomijać tego kroku. Wiedząc jaką specyfikację ma laptop, który zamierzasz kupić, możesz stwierdzić, czy będzie to urządzenie, które pozwoli Ci na swobodne wykonywanie czynności.

Wiadomo, że większe wymagania stawia się laptopom, które mają zostać przeznaczone głównie do grania. Wówczas bardzo ważnym elementem są konfiguracje oparte o procesor ze zintegrowanym układem graficznym - z uwagi na to, że jego wydajność jest bardzo czuła na parametry RAM-u. 

Dobry laptop do niewymagających gier komputerowych powinien posiadać minimum 8GB lub 16GB RAM. Taka pamięć zagwarantuje dobrą wydajność, a jednocześnie nie będzie zawyżała ceny laptopa. Jednym z laptopów posiadającym dużą pojemność RAM jest np. Lenovo Legion 5. Modele z tej serii posiadają pamięć ram od 8GB - idealną na niewielkie potrzeby codziennego użytku - do 16GB, która sprawdzi się przy nieco intensywniejszym korzystaniu z urządzenia.

Co się stanie, gdy zabraknie RAMu?

RAM, czyli pamięć operacyjna urządzenia, to jeden z kluczowych elementów komputera. Dzięki pamięci operacyjnej możliwe jest korzystanie z programów, aplikacji oraz granie w gry. W odróżnieniu od pamięci stałej, jaką są dyski SSD czy HDD, RAM jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym, a jego efektywność w dużej mierze uzależniona jest od takich cech jak pojemność i taktowanie. 

Pojemność wyrażana jest w gigabajtach, a obecnym standardem jest minimum 8 GB RAM, który pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia. Niewystarczająca ilość RAM spowalnia pracę laptopa, jeżeli więc nie chcesz za często jej czyścić, to zdecyduj się na pojemność nieco większą niż jest ci faktycznie potrzebna.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 07.11.2022