Co tam NASA. Zdjęcia kosmosu od Polaka robią wrażenie (i kosztują krocie)!

Na styku nauki i sztuki powstał kosmiczny biznes, którego pomysłodawcą jest Adam Jesionkiewicz. Pasjonat astrofotografii zaczynał od jednej wielkoformatowej drukarki, ale zainteresowanie zdjęciami kosmosu przerosło jego najśmielsze oczekiwania. Teraz prowadzi działalność z prawdziwego zdarzenia.
Jesionkiewicz od lat interesował się astrologią. W 2003 roku założył społeczność Astropolis, a rok później zaczął fotografować kosmos. Jednak pomysł na sprzedawanie zdjęć narodził się dopiero w 2019 roku. Wtedy właśnie powstał startup Astrography, o którym pisze portal mambiznes.pl.

Na początku był chaos i tak można określić miejsce, w którym zaczynał Jesionkiewicz. Pierwsze zdjęcia kosmosu drukował w swoim salonie, gdzie była ustawiona wielkoformatowa drukarka i inny osprzęt, potrzebny do przygotowania fotografii na sprzedaż.


Pod koniec 2019 roku Jesionkiewicz wdrożył strategię rozwoju, która w przeciągu zaledwie kilku miesięcy pozwoliła młodej firmie wystrzelić w kosmos i zwiększyć przychody z kilku tysięcy, do kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. Teraz mają już trzy drukarki znajdujące się w nowej siedzibie Astrography.

Zdjęcia kosmosu dostępne o ofercie Jesionkiewicza początkowo były wykonywane wyłącznie przez niego. Natomiast wraz z rozwojem firmy podpisano umowy z wieloma artystami zajmującymi się fotografowaniem kosmosu. Jednak jak podkreśla Jesionkiewicz, wykonywanie wielkoformatowych obrazów galaktyk i ich sprzedawanie, nie jest ich jedynym celem:

“Misją Astrography jest promocja nauki poprzez pokazywanie i przybliżanie spektakularnego piękna kosmosu. To jednak bardzo szeroka definicja i wykracza nawet poza typowo komercyjne pojmowanie biznesu. Za kilka lat chcemy być #1 tego segmentu na świecie” – wyjaśnia Jesionkiewicz.

Obecnie Astrography rozrosło się do takich rozmiarów, że najdroższe wydrukowane zdjęcie sprzedają się po 10 tys. złotych. Klienci zgłaszają się z różnych zakątków świata. Jesionkiewicz zdradził, że wysyłał swoje prace do 35 różnych krajów. Są to m.in.: USA, Kanada, UK, kraje kontynentalnej Europy, Australia, Nowa Zelandia, Hongkong czy Singapur. Natomiast rok 2020 zamierzają zamknąć z przynajmniej 10 tys. sprzedanych egzemplarzy.

Zobacz zdjęcia kosmosu wykonane przez Adama Jesionkiewicza:Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Astrography Wtorek 22.09.2020