Czym się kierować przy wyborze smartfonu?

Czy kierować się wyłącznie ceną, a może jednak warto trochę dołożyć do nowej inwestycji?

główne_20210712135547_download.jpg

Stoisz przed wyborem nowego telefonu? Niezależnie od tego, czy planujesz podpisanie nowej umowy abonamentowej, kupno z drugiej ręki, czy w sklepie internetowym – sprawdź, które parametry mają szczególne znaczenie. Konkurencja na rynku – od segmentu ekonomicznego po klasę premium – jest ogromna. Na Twojej ostatecznej decyzji mogą zaważyć detale i niekoniecznie cena odegra najważniejszą rolę.

1. Marka

Dla niektórych klientów marka telefonu nie odgrywa żadnej roli, podczas gdy dla innych to kluczowe kryterium wyboru. Doskonałym przykładem są urządzenia Apple, czyli smartfony iPhone. Wielu użytkowników przyznaje, że nie wyobrażają sobie zakupu telefonu innej firmy, szczególnie gdy korzystają do pracy lub rozrywki ze sprzętu w rodzaju MacBook, iPad czy iMac.

2. System operacyjny

Wspomniane już smartfony iPhone są wyposażone w system operacyjny iOS. W pozostałych urządzeniach przeważnie stosuje się Google Android. Do tego należy wspomnieć o systemach stosowanych przez chińskiego producenta – Huawei (HarmonyOS). Sprawdź, czy wybrany system operacyjny jest środowiskiem dla Twoich ulubionych i niezbędnych aplikacji.

3. Procesor

Jakość i stopień zaawansowania procesora w smartfonie ma bezpośrednie przełożenie m.in. na płynność gier oraz filmów w wysokiej rozdzielczości. W nowoczesnych smartfonach stosuje się takie procesory jak np. Snapdragon, Helio, Apple Bionic, Kirin czy Exynos.

4. Aparat

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest aparat – jego matryca, rozdzielczość czy funkcjonalność. To właśnie aparatami konkurują między sobą czołowi producenci, jak Samsung czy Apple. Na ich tle zaskakująco dobrze wypada też np. chiński producent Xiaomi. W zakupie idealnego smartfona pomaga internetowa porównywarka telefonów.

5. Budowa

Z jakiego materiału jest wykonana obudowa telefonu? Czy smartfon był testowany pod kątem odporności na działanie wody, kurzu lub pyłu? To niektóre z pytań, które warto sobie zadać, porównując konkretne modele.

6. Ekran

Dla użytkowników współczesnych smartfonów liczą się też parametry ekranu – zarówno jego przekątna (podawana w calach), jak i rozdzielczość. Przykładowo, rozdzielczość Full HD oznacza wyświetlanie obrazu w proporcjach 1920 na 1080 pixeli. Najlepszą opinią cieszą się ekrany AMOLED.

7. RAM

Podobnie jak komputery stacjonarne i laptopy, smartfony porównuje się pod kątem pamięci RAM. Od 2 do 4 GB to aktualnie standard nawet w modelach budżetowych. W lepszych urządzeniach stosuje się nawet powyżej 10 GB pamięci operacyjnej.

8. Wbudowana pamięć

Choć sposobem na poszerzenie pamięci w smartfonie jest włożenie dodatkowej karty, warto posiadać model wyposażony w odpowiedni „zapas” gigabajtów na aplikacje czy multimedia. To szczególnie istotne w dobie tak zaawansowanych możliwości komunikacji z rodziną czy znajomymi. Zastanów się, z jakiego internetu mobilnego korzystać, aby zawsze mieć możliwość pobierania zdjęć czy filmów. W wyborze oferty pomoże Ci to narzędzie dostępne na stronie https://komorkomat.pl/internet-mobilny/.

9. Wielkość baterii

Akumulator w smartfonie to jeden z najważniejszych parametrów. Pojemność baterii jest podawana w jednostce mAh. Dobrze mieć telefon, który nie wymaga ładowania co kilka godzin.

10. Dodatkowe funkcje

Każdy z nas ma inne potrzeby związane ze smarfonem. Właśnie dlatego możesz kierować się jeszcze innymi kryteriami, np. dostępnością funkcji Dual SIM, ładowaniem indukcyjnym czy dodatkową ochroną przed uszkodzeniami. Jedno jest pewne: warto porównywać modele przed zakupem nie tylko pod kątem ceny.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Redakcja Środa 14.07.2021