Ile!? Dla specjalistów IT wynagrodzenie 25 000 zł nie jest niczym niezwykłym

Gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach – dla jednych to utarty frazes, dla innych dewiza życiowa.

ile-dla-specjalistow-it-wynagrodzenie-25-000-zl-nie-jest-niczym-niezwyklym.jpg

Choć temat majątku i zarobków potrafi przyśpieszyć bicie serca, w tym artykule podejdziemy do niego na chłodno – transparentnie i merytorycznie.

W dzisiejszych czasach jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych są specjaliści IT. Cechą szczególną, wyróżniającą tę profesję na tle innych jest fakt, że poziom wynagrodzeń programistów rośnie systematycznie z roku na rok. Warto znać źródła tego trendu. W końcu nigdy nie jest za późno na przebranżowienie.

Rynek IT od dekad cieszył się wysokim tempem ewolucji. Wysoka konkurencja, wsparcie dla startupów – to tylko niektóre z czynników sprzyjających rozwojowi tego sektora. Momentem przełomowym okazała się pandemia COVID-19, która zapoczątkowała prawdziwą rewolucję na rynku nowoczesnych technologii. Według niektórych źródeł postęp cyfryzacji społeczeństwa przyśpieszył nawet dziesięciokrotnie. By skutecznie wesprzeć funkcjonowanie „na odległość”, branża IT zwielokrotniła liczbę podejmowanych projektów oraz prędkość ich realizacji. 

 Digitalizacja objęła niemal wszystkie sfery życia publicznego, od opieki zdrowotnej po sprawy urzędowe, a ogrom procesów życia społecznego musiał zostać przemodelowany i dostosowany do wymogów bezpieczeństwa. W życiu zawodowym powszechna stała się również praca zdalna. Wszystkie z wymienionych czynników okazały się nadnaturalnym obciążeniem dla IT. Istotne, skomplikowane projekty z krótkimi deadline’ami obligują do rozwijania struktur zespołów projektowych poprzez zatrudnianie doświadczonych specjalistów. 

Rosnące zarobki w IT 

Galopująca cyfryzacja doprowadziła do nagłego pogłębienia tzw. luki kadrowej, czyli niedoboru przedstawicieli danej profesji na rynku pracy. W dużej mierze to właśnie ona jest odpowiedzialna za stale rosnące wynagrodzenia w branży IT. Jak możemy dowiedzieć się z raportu „Rynek pracy IT w 2021 roku” autorstwa portalu z ogłoszeniami o pracę w IT No Fluff Jobs, mediana maksymalnych widełek płacowych w 2021 roku wyniosła 18,4 tys. zł netto, co oznacza wzrost o 9,5% w stosunku do 2020 roku. Dla porównania, skok między 2019 i 2020 to 8,33%. Widać więc, że zarobki w IT rosną w zaskakującym tempie.

Sektor IT dzieli się na liczne kategorie oraz specjalizacje. Sprawdźmy więc, kto zarabia najwięcej!

 Informacje zawarte w raporcie No Fluff Jobs wskazują, że największym wynagrodzeniem w roku 2021 cieszyli się specjaliści cyberbezpieczeństwa. Mediana górnych widełek ich zarobków przy umowie B2B to kosmiczne 25 tys. zł netto. Tak pokaźna kwota zdaje się być naturalnym następstwem procesu cyfryzacji. Przeniesienie naszej codzienności do świata wirtualnego niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw, którym należy zapobiegać.

Stopień złożoności przedsięwzięć realizowanych przez zespoły IT rośnie równie szybko, co zarobki w branży. Rozmaite metodyki zarządzania projektami pozwalają optymalizować procesy zachodzące. Mediana maksymalnych widełek wynagrodzeń na umowie B2B dla specjalisty DevOps, tj. eksperta odpowiedzialnego za komunikację między poszczególnymi zespołami wykonawczymi oraz wdrożeniowymi, to aż 23,520 tys. zł netto. Jak widać, maksymalizacja wartości produktu końcowego jest w cenie!

Digitalizacja wielu obszarów życia znacznie zwiększyła zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników kategorii Big Data, czyli specjalistów zarządzających dużymi wolumenami danych. Mediana górnych widełek wynagrodzeń dla B2B to 22 tys. zł netto. 

Praca w IT bez znajomości języka kodowania

Wymienione wyżej stanowiska są stricte specjalistyczne i wymagają znajomości odpowiednich technologii. Czy można cieszyć się stawkami oferowanymi w IT bez znajomości języków programowania?

Product Manager (PM) to popularna i dobrze płatna funkcja. PM jest łącznikiem między światem biznesu a zespołem produktowym, ustala priorytety, identyfikuje oraz rozwiązuje problemy. To bardzo odpowiedzialna i wymagająca praca, dlatego jak podaje No Fluff Jobs, mediana górnych widełek wynagrodzeń dla umowy B2B to 18,6 tys. zł netto.

Osoby ze zmysłem analitycznym mogą spróbować rozwinąć karierę w kategorii business analysis, wspierając organizacje w identyfikowaniu potrzeb oraz znajdując rozwiązania napotykanych po drodze problemów. W tym przypadku mediana maksymalnych widełek płacowych wynosi 18,4 tys. zł netto.

Postępująca cyfryzacja sprawia, że wytwory pracy setek tysięcy programistów mierzą się nie tylko z silną konkurencją, ale też z wymagającym klientem. Stąd tak duże zapotrzebowanie na specjalistów User Experience. Praktycy UX optymalizują produkty branży IT, czyniąc je możliwie najbardziej przyjaznymi dla odbiorcy. Mediana maksymalnych przedziałów wynagrodzeń ekspertów UX to 15 tys. zł netto.

Junior w IT w czasach luki kadrowej 

Co w sytuacji, gdy chcemy obrać ścieżkę programisty? Era niedoboru specjalistów powinna być przecież świetną okazją na start w IT. Co ciekawe, do niedawna trend był odwrotnie proporcjonalny. Ofert pracy dla początkujących programistów zdawały się być błędem statystycznym w morzu ogłoszeń na stanowiska mid i senior.

Organizacje chcące realizować duże projekty nie mogły nie chciały tracić cennego (w tym przypadku – bardzo) czasu na doszkalanie adeptów kodowania. Cennym aktywem byli, i są, doświadczeni specjaliści, którzy są zdolni w krótkim czasie wdrożyć się w powierzone zadania. Koło zdawało się zamykać. Mało ekspertów – dużo pracy.

Na szczęście ten trend zaczyna się odwracać. Pracodawcy zdali sobie sprawę, że inwestowanie w młode talenty to jeden ze sposób na załatanie luki kadrowej. Wielu ekspertów HR sugeruje, że 2022 będzie rokiem szkoleń i zatrudniania junior developerów. Powstają nawet specjalistyczne portale, np. enterthecode.pl, które edukują, pokazują, jak skutecznie się przebranżowić, a przy tym niosą także wartość rozrywkową.

Przebranżowienie na IT w 2022 roku

Niezależnie, czy celujesz w profesje techniczne, czy bardziej biznesowe, znajdujesz się właśnie na fali wznoszącej ery przebranżowienia na IT. Rynek jest bardzo chłonny i niezwykle opłacalny, o czym świadczą przytoczone wyżej dane. Pamiętaj, że współczesne IT to nie tylko specjalistyczna wiedza. Świat nowoczesnych technologii stawia też na umiejętności miękkie, a struktura organizacyjna staje się coraz bardziej płaska. Warto więc aktywnie zdobywać wiedzę, śledzić trendy i dbać o umiejętności interpersonalne. Wówczas zmiana zawodu to tylko kwestia czasu.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 28.03.2022