Jak wybrać dobry soundbar?

Byłeś w tym roku dobrym chłopcem i postanowiłeś, że należy Ci się wymarzony prezent w postaci porządnego głośnika? Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć dobry sprzęt tego typu.

small jak-wybrac-najlepszy-soundbar-aby-cieszyc-sie-bardzo-dobra-jakoscia-dzwieku2.jpg

Nawet współcześnie produkowane telewizory nie są w stanie zapewnić oglądającym wysokiej jakości dźwięku. Powód? Obudowa, która nie pozwala na umieszczenie odpowiedniej jakości przetworników, szczególnie niskotonowych. Z tego właśnie względu dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach soundbary. Dowiedz się, czy powinien charakteryzować się idealny model, abyś mógł cieszyć się naprawdę dobrym dźwiękiem

Czym jest soundbar? 

Soundbar to angielskojęzyczne słowo, powstałe z połączenia wyrazów „sound” i „bar”, czyli „dźwięk” i „belka”. Tłumacząc na polski, otrzymujemy takie określenia jak listwa dźwiękowa lub głośnik listwowy. Istnieją dwa typy soundbarów: jednoelementowe i wieloelementowe. Różnice pomiędzy nimi wynikają oczywiście z ich konstrukcji.

Soundbary jednoelementowe charakteryzują się prostszym systemem poprawy dźwięku z telewizora. Wieloelementowe soundbary są nieco bardziej skomplikowane. W podstawowych modelach składają się one z listwy i subwoofera, który odpowiada za reprodukcję niskich częstotliwości dźwięku. Urządzenia te cieszą się ogromną popularnością szczególnie wśród mieszkańców bloków. W małych mieszkaniach trudno jest rozlokować zestaw kolumn 5.1 – o wiele łatwiej jest zastąpić je pojedynczym soundbarem, który również skutecznie poprawi jakość brzmienia.

Istnieją także soundbary składające się z trzech elementów – belki, subwoofera oraz jednostki centralnej. Te jednak są bardzo trudno dostępne w świecie sprzętu muzycznego.

jak-wybrac-najlepszy-soundbar-aby-cieszyc-sie-bardzo-dobra-jakoscia-dzwieku.jpg

Główne zalety soundbarów

Soundbary składające się z jednego elementu mają wiele atutów. Są proste w instalacji, zajmują niewiele miejsca, łatwiej integrują się z pomieszczeniem pod względem akustycznym. Nie mają też wad w postaci bilokacji wokali i tzw. dziury akustycznej, a także dają możliwość rozbudowy poprzez dokupowanie kolejnych elementów.

Jeśli chodzi o soundbary dwuelementowe, to na szczególną uwagę zasługuje ilość i jakość niskich tonów. Bas wydostający się z subwoofera pozwala na uzyskanie efektu kina domowego. Najczęściej jest tak, że właściwie zaprojektowane listwy dźwiękowe z zewnętrznym subwooferem umożliwiają osiągnięcie głębszego, niżej schodzącego basu.

jak-wybrac-najlepszy-soundbar-aby-cieszyc-sie-bardzo-dobra-jakoscia-dzwieku3.jpg

Soundbary marki Sharp

Firma Sharp jest producentem wysokiej jakości listew dźwiękowych. Soundbary w systemie dźwięku 3.1 to modele z subwooferem, które w znaczący sposób poprawią brzmienie z telewizora. Przykładowy model Sharp HT‑SBW460 ma następujące cechy:

– liczba kanałów: 3.1,

– moc całkowita: 300W,

– zestaw z subwooferem,

– technologie audio: Dolby Atmos, Dolby Digital, Digital Theatre Systems (DTS), Dolby Digital Plus,

– wejście HDMI,

– możliwa łączność bezprzewodowa.

Soundbary to doskonała opcja dla osób, które dysponują ograniczonym miejscem w mieszkaniu, ale jednocześnie chciałyby się cieszyć dobrą jakością dźwięku. Aby uzyskać taki rezultat, najlepiej jest wybierać listwy zgodne z systemem 3.1, czyli wieloelementowe soundbary z zewnętrznym subwooferem. To właśnie on odpowiada za wrażenie przebywania w kinie.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 15.12.2020