Karty graficzne najnowszej generacji. O co cały ten szum?

Odkąd świat ujrzał pierwszy komputer w 1941 roku, urządzenia te przeszły długą drogę do formy, w jakiej znamy ją dzisiaj. Wraz z nimi nieustannie rozwijają się karty graficzne. Dzisiaj to potężne podzespoły obsługujące najnowsze gry i skomplikowane programy graficzne. Ale o co cały ten szum? Sprawdźmy!

wytrzymale karty graficzne.jpg

Ewolucja kart graficznych dlaczego nowe modele wychodzą tak szybko?

Historia kart graficznych sięga lat 80. Już wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze dedykowane układy graficzne. W tamtym okresie służyły jednak do wyświetlania prostej grafiki 2D. W miarę rozwoju komputerów i potrzeby renderowania zaawansowanych obrazów te podzespoły zaczęły dynamicznie się rozwijać.

Obecnie cykl wydawniczy nowych kart graficznych jest zauważalnie szybki. Co jest jednak tego powodem? Przede wszystkim rosnące wymagania użytkowników; od graczy po profesjonalistów pracujących na wymagających aplikacjach.

Dlaczego karty najnowszej generacji wzbudzają takie zamieszanie?

Wszystko to zasługa rosnącej wydajności i zastosowania nowoczesnych technologii. DLSS, Ray Tracing, czy FSR to rozwiązania graficzne, które mają ogromny wpływ na to, jak obecnie wyglądają gry. Nie pozostaje to bez wpływu na grafikę, bo ta staje się coraz bardziej realistyczna.

Technologie stosowane w nowoczesnych kartach graficznych

Ray Tracing, czyli śledzenie promieni, to technologia, która znacząco wpłynęła na to, jak dziś wyglądają gry. Pozwala symulować efekty świetlne w bardzo naturalny sposób. Promienie odbijają się od przedmiotów i powierzchni oraz się załamują.

Zauważysz to chociażby zerkając na kałuże. W tafli wody będzie odbijać się otoczenie. Takie technologie znajdziesz m.in. w karcie takiej jak wydajna RTX 4060 Ti. Tradycyjne techniki renderowania światła, jakie znasz ze starszych gier, nieco Cię oszukiwały.

DLSS skalowanie obrazu

To, co również zrewolucjonizowało świat gier, to wprowadzenie technologii DLSS (Deep Learning Super Sampling). Technika ta służy do inteligentnego skalowania obrazu. Opiera się ona na uczeniu maszynowym, bowiem to AI odpowiada za rekonstrukcję obrazu o wysokiej rozdzielczości.

Jednak to, co szczególnie wyróżnia tę technologię to fakt, że oprócz poprawy obrazu, DLSS stawia na wydajność. To doskonały balans między piękną a płynną rozgrywką. Technologie takie jak DLSS znajdziesz w karcie jak bezkompromisowa karta RTX 4080 super.

Wsparcie dla 4K i VR

Wiele osób zerkając na Gothica II z utęsknieniem wspomina czasy, w których myśleliśmy, że lepiej już być nie może. W końcu to szczyt graficznych możliwości! Gra chodziła wówczas w rozdzielczości 1024x768.

Dziś najnowsze komputery bez problemu obsługują jakość 4K (3840 x 2160). W tej jakości obraz staje się niesamowicie szczegółowy. Dzięki wspomnianej wcześniej technologii DLSS jakość 4K staje się coraz bardziej dostępna dla wielu graczy.

Podobnie sytuacja ma się z VR-em. Nowoczesne karty graficzne, jak RX 7900 XTX, projektuje się z myślą obsługi wirtualnej rzeczywistości. W końcu wygenerowanie takiego obrazu stanowi nie lada wyzwanie dla komputera.

Artykuł sponsorowany 


Dodał(a): Redakcja Piątek 15.11.2024