Kopalnia na Księżycu? Powstają kosmiczne maszyny górnicze

Dotychczas myślałeś, że ogromne maszyny eksplorujące księżyc mogą pojawić się jedynie w filmie sci–fi? NASA właśnie ogłosiło współpracę z jedną z największych firm produkujących ciężkie sprzęty budowlane. Naukowcy nie chcą tylko powierzchownie zbadać "Srebrny Glob", ale i wydobyć szereg cennych surowców.
iStock-499538352.jpg

Niezbędny sprzęt do realizacji tej wizji wyprodukuje firma Caterpillar. Będą to niezwykle wytrzymałe i "inteligentne" maszyny do otrzymywania materiałów z wierzchniej warstwy księżyca. Wydobyte pyły i skały będą gruntownie badane i przetwarzane, by sprawdzić, czy uda się z tego wytworzyć cenne surowce. 
Dodatkowo inżynierowie NASA spodziewają się pozyskania wody, która w przyszłości może być hurtowo wykorzystywana do produkcji tlenu i wodoru do np. paliwa do rakiet. Oczywiście Maszyny mają być przystosowane do zdalnego sterowania, w końcu spędzą na Księżycu wiele miesięcy.

Pomysł jest jednym z założeń programu Artemis, którego celem jest m.in. skolonizowanie Księżyca. NASA prognozuje, że w przyszłości na ""Srebrnym Globie" pojawią się ludzie, a co za tym idzie, maszyny będą mogły być wtedy także sterowane przez człowieka. To znacząco przyspieszy prace, chociaż już teraz inżynierowie spodziewają się szeregu pozytywnych rezultatów.

Skoro kolonizacja księżyca nie brzmi już abstrakcyjnie, a jest możliwa do realizacji, być może już niedługo będziemy mogli tam się swobodnie "zadomowić". Oczywiście za tym powinna pójść świetna komunikacja. Kto wie, może zdarzy się i tak, że "za pracą" nie będziemy emigrować do innych krajów, tylko na Księżyc.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Wtorek 01.12.2020