Laptop na prezent. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę

Laptop to urządzenie, które najczęściej służy nam przez kilka lat, dlatego do podjęcia decyzji odnośnie zakupu konkretnego modelu należy się odpowiednio przygotować.

online-christmas-shopping-with-gift-phone-and-lap-2022.jpg

Liczba elementów specyfikacji, na które należy koniecznie zwrócić uwagę, jest całkiem spora. Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, do jakich zastosowań chcemy wykorzystywać nasz laptop. Zupełnie inne urządzenie przyda nam się do grania w gry, a jeszcze inne, gdy planujemy jedynie surfować po sieci. W poniższym artykule prezentujemy szereg wskazówek, które warto mieć na uwadze podczas kupowania laptopa na prezent.

Rozmiar laptopa

Laptop to urządzenie przenośne, dlatego jego rozmiar ma bardzo duże znaczenie. Mimo iż są to urządzenia mobilne, wiele osób przenosi sprzęt tylko okazjonalnie. W przypadku, gdy chcemy sprezentować laptop osobie, która zazwyczaj korzysta z tego urządzenia w sposób stacjonarny, można zdecydować się na zakup modelu o przekątnej wynoszącej 15 lub więcej cali. Większy ekran to także większy komfort oraz lepsza widoczność szczegółów w trakcie grania w gry.

Z kolei, gdy osoba, której chcemy sprezentować laptop, często jest w podróży, wówczas dobrym pomysłem będzie zakup mniejszego urządzenia, np. z ekranem o przekątnej 14 cali. Wyświetlacz jest w dalszym ciągu dość duży, a jednocześnie jego przenoszenie jest prostsze. 

happy-smiling-boy-holds-laptop-gift-on-christmas-2022.jpg

Przeznaczenie laptopa

Jedną ze zdecydowanie najistotniejszych kwestii przed zakupem laptopa jest ustalenie, do jakich zastosowań urządzenie będzie przede wszystkim wykorzystywane. W zależności od tego, czy ma służyć do grania w gry, wykonywania pracy biurowej czy montowania filmów wideo, trzeba podjąć konkretną decyzję. 

Istnieją następujące kategorie laptopów z podziałem na ich przeznaczenie:

 • Laptopy uniwersalne, do domu. Są to standardowe rodzaje laptopów dedykowane do użytku domowego. Korzystając z nich można w wygodny sposób surfować po internecie, oglądać filmy w jakości HD, grać w proste gry czy tworzyć prezentacje na studia bądź do szkoły. Tego typu laptopy posiadają najczęściej mało zaawansowane procesory oraz zintegrowane układy graficzne. 
 • Laptopy do gier. Są to urządzenia, które słyną z tego, iż posiadają zazwyczaj dobre procesory, dedykowane karty graficzne, dużą ilość pamięci RAM oraz dyski SSD czy efektywne układy chłodzenia. 
 • Laptopy biznesowe. Na tą kategorię składają się stosunkowo urządzenia przeznaczone do typowej pracy biurowej jak i bardzo zaawansowane laptopy wysokiej klasy z mocnymi podzespołami przeznaczone do montowania filmów czy obróbki grafiki w wysokiej jakości. 
 • Ultrabooki. Jest to wyjątkowa grupa laptopów, która wyróżnia się przede wszystkim niską masą oraz smukłością. Są one energooszczędne i oferują bardzo długi czas pracy na baterii. Bardzo często korzystają z nich programiści, graficy, analitycy czy montażyści wideo. 

Laptopy na prezent kupisz w Komputronik.

Jaki procesor?

Procesor to serce laptopa. Podzespół ten ma ogromny wpływ na wydajność urządzenia oraz możliwość wykorzystania go do konkretnych celów W przypadku, gdy laptop ma być wykorzystywany do przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów, w zupełności wystarczy podstawowy model. Z kolei do bardziej zaawansowanych zadań, które będą wymagać większej mocy obliczeniowej, takich jak montaż wideo, granie w najnowsze gry, przydadzą się mocniejsze jednostki. 

W tej chwili najpopularniejsze są procesory produkowane przez firmę Intel. Poszczególne serie procesorów tej firmy posiadają następujące cechy charakterystyczne:

 • Intel Core i3 - zastosowania domowe i biuro,
 • Intel Core i5 - praca biurowa i mniej wydajne gry,
 • Intel Core i7 oraz i9- dedykowane pracy profesjonalistów lub gry w najnowsze tytuły.
 • laptop-on-wooden-table-surrounded-by-gifts-cookie-2022.jpg

Ile pamięci RAM?

Im więcej jest pamięci RAM, tym lepiej. Pamięć RAM to podzespół, który ma ogromny wpływ na płynność działania laptopa. Im jest jej więcej, tym więcej aplikacji może działać w tym samym czasie. Jest to także szczególnie istotne, gdy podczas surfowania po sieci chcemy otwierać jak najwięcej kart w przeglądarce. 

Poniżej wyjaśniamy, jaka ilość pamięci RAM będzie wystarczająca do poszczególnych zastosowań. 

 • Minimum 4 GB pamięci RAM. Jest to taka ilość, która pozwoli na właściwe działanie laptopa - dzięki niej można wygodnie surfować po sieci, oglądać filmy czy korzystać z programów biurowych. 
 • 8 - 12 GB RAM. Taka ilość zapewni efektywne działanie nawet kilku wymagających programów w tym samym czasie. Pozwoli także na uruchomienie wielu nowych gier. 
 • 16 i więcej GB RAM. Na laptop z taką ilością pamięci RAM należy się zdecydować wtedy, gdy ma on pozwolić na uruchamianie najbardziej zaawansowanych gier, aplikacji graficznych czy innych programów. 

Artykuł sponsorowany

Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 28.11.2022