Masz zegarek na rękę? Koniecznie musisz mieć rotomat!

Czy słyszałeś o rotomacie? Koneser zegarków automatycznych są zgodni, że inwestycja w dobry rotomat to najlepszy sposób na profesjonalne nakręcanie zegarków we własnym domu.

small zegarownia pl.jpg


W tym artykule nie polecimy Ci konkretnych modeli zegarków. Zakładamy, że masz swoje ulubione modele i znasz się na rzeczy. Powiemy Ci natomiast, czym dokładnie jest rotomat do zegarka automatycznego i dlaczego warto go sobie sprawić. A także jaki model warto wziąć pod uwagę. Skupimy się na funkcjach, bo w kwestii wyglądu, absolutnie każdy rotomat doda Twojemu pokojowi +1000 do prestiżu.

Jak działa zegarek automatyczny?

Mechanizm zegarka automatycznego jest bardzo złożony – to między innymi dlatego są one droższe od zegarków kwarcowych. Składa się on z wielu małych kół zębatych i sprężyn. Zegarek automatyczny to nie tylko gratka dla koneserów, ale również setki lat precyzji, kunsztu i innowacji w branży zegarmistrzowskiej. Zegarki automatyczne można bardzo szybko samodzielnie odróżnić od modeli z innym mechanizmem, ponieważ różnicę w ich pracy widać gołym okiem bez konieczności rozkręcania koperty.

Aby sprawdzić, czy dany zegarek jest automatyczny, wystarczy przyjrzeć się dokładnie (a nawet posłuchać) pracy jego wskazówek. W zegarku kwarcowym, poruszają się one stopniowo i „tykają”, natomiast w zegarku automatycznych ich ruch jest bardzo płynny i jednostajny – może się wydawać, że sekundnik „płynie” po tarczy. Dodatkowo, podczas pracy zegarka automatycznego po przyłożeniu ucha do koperty można usłyszeć delikatny „szum”. To właśnie do zegarków automatycznych potrzebujemy wspomnianego rotomatu. Ale czym tak naprawdę jest rotomat?

Co to jest rotomat do zegarka?

Jedną z głównych zalet zegarków automatycznych jest to, że podczas każdego, nawet najmniejszego ruchu dłoni, samoczynnie się nakręcają. Nie wymagają więc okresowej wymiany baterii. Możesz pomyśleć, że rotomat nie jest Ci potrzebny. Nic bardziej mylnego! Jeżeli nie nosisz zegarka automatycznego na co dzień lub masz więcej niż jeden model, powinieneś zapewnić zegarkom rodzaj imitacji ruchu ręką. Utrzymuje to płynną pracę pozostałych zegarków, a więc dokładne odmierzanie czasu. 

Rotomat stymuluje rotor (inna jego nazwa to wahnik), dzięki czemu zegarki automatyczne, nawet po długiej przerwie w użytkowaniu są zawsze gotowe do założenia na rękę. Zaznaczmy, że nienoszone, pozostawione bezczynnie zegarki automatyczne, mogą mieć krótszą żywotność. Jest wysoce prawdopodobne, że będą się częściej psuły i wymagały kosztowej konserwacji. Rotomat zapobiega tego typu problemom.

rotomat-do-zegarka-wolf.jpg

Rodzaje dostępnych rotomatów – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na rynku znajdziemy wiele modeli rotomatów – począwszy od bardzo prostych modeli po zaawansowane, rozbudowane wersje, które dodatkowo oferują możliwość dostosowywania programów w zakresie wykonywanych ruchów. Z uwagi na fakt, że kierunek ruchu zegarka umieszczonego w rotomacie powinien być ustawiony zgodnie z działaniem wahnika, wiele rotomatów umożliwia wybór zakresu ruchu: prawostronnego, lewostronnego lub mieszanego (w obie strony).

Mało tego! Niektóre modele mają możliwość ustawienia liczby ruchów, jakie zegarek ma wykonać w ciągu dnia. Funkcjonalność ta nazywana jest inaczej regulacją TPD. Przy wyborze dobrego rotomatu do zegarka zwróć uwagę na to, ile zegarków można w nim umieścić. Nie musimy chyba dodawać, że rotomaty do zegarków są również małymi dziełami sztuki, które świetnie się prezentują.

Litewski rotomat Vostok Europe

Jednym z rotomatów godnych uwagi jest model Vostok Europe, który wyposażony jest aż w 3 miejsca na zegarki. Pracuje on w kilku trybach: mieszanym – cykl 5-minutowy, lewostronnym – cykl 2-minutowy i prawostronnym, którego cykle trwają po 2 minuty. Warto dodać, że cykle pracują niezależnie od siebie. Jeżeli zależy Ci na funkcji przechowywania pozostałych zegarków, resztę modeli ze swojej kolekcji możesz bezpiecznie ułożyć w ukrytej „kieszeni” zamykanej na kłódkę. Sama bryła rotomatu Vostok Europe utrzymana jest w stylowej, eleganckiej skrzyni w kolorze antycznego brązu.

rotomat-do-zegarka-vostok.jpg

Rotomaty Wolf - niemiecka precyzja

Cechą charakterystyczną rotomatów spod pióra mark Wolf jest szczególna dbałość o najdrobniejsze detale. Te produkty naprawdę robią wrażenie. Urządzenia są często uzupełnione szklaną, zamykaną pokrywą, przez co wyglądają jak eleganckie szkatułki na zegarki. Wnętrze rotomatów zwykle wykonane są z drewna, co od razu przyciąga wzrok. Dla producentów najistotniejsza jest ich funkcjonalność, dzięki czemu rotomaty Wolf są produktem niezbędnym dla każdego miłośnika zegarków automatycznych.

rotomaty-do-zegarka.jpg

Rotomat, czyli doskonały gadżet do zegarka automatycznego

Jak widać, rotomat to must have każdego pasjonata i kolekcjonera. Poza swoją główną funkcją, pozwala na profesjonalne przechowywanie całej cennej kolekcji. Dobry rotomat do zegarka to też świetny sposób na prezent dla konesera akcesoriów zegarmistrzowskich.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 28.07.2020