Media społecznościowe ułatwiają dostęp do narkotyków? 'Większość wpisów nie łamie regulaminu'

Najnowszy raport Tech Transparency Projekt przedstawia stwierdzenie, według którego media społecznościowe (głównie Instagram) znacznie ułatwiają znalezienie i kupienie nielegalnych substancji, takich jak MDMA i Xanax. Większość postów związanych z tymi narkotykami i lekami nie została usunięta i nie naruszała regulaminu.
Zrzut ekranu 2021-12-10 o 15.39.38.png

Pracownicy serwisu stworzyli szareg postów jasno wskazujących na możliwość zakupu narkotyków. Choć takie hasztagi, jak #MDMA są zabronione na Instagramie, to łatwo to ominąć, używając chociażby #mdmamolly. Dodatkowo, nawet jeśli ktoś śledzi jedno konto należące do osoby, która może być dilerem, algorytm Instagrama będzie sugerował podobne profile, używające takich samych hasztagów. Dzięki czemu niejako sam będzie poszerzał naszą sieć kontaktów. 
Dodatkowo serwis TTP twierdzi, że Instagram nie podejmuje żadnych działań przeciwko takiemu stanu rzeczy. Organizacja przekazała 50 postów do administracji, ale stwierdzono, że 72 proc. Z nich, mimo bezpośredniego przekazu, nie narusza wytycznych. 

"Zabraniamy sprzedaży narkotyków na Instagramie" - zapewniła w rozmowie z serwisem Engadget Stephanie Otway, rzeczniczka Mety. - "Tylko w ostatnim kwartale usunęliśmy 1,8 miliona treści związanych ze sprzedażą narkotyków, a dzięki naszej coraz lepszej technologii wykrywania, częstość występowania takich treści wynosi 0,05 procenta oglądanych treści, czyli około 5 wyświetleń na każde 10 tysięcy. Będziemy nadal poprawiać się w tym obszarze w naszych ciągłych wysiłkach, aby utrzymać Instagram bezpiecznym środowiskiem, szczególnie dla naszych najmłodszych członków społeczności" – deklaruje.

Ciężko jednak w to wierzyć, skoro dane wskazują na korzyść tezy wyprowadzonej przez TTP. Pozostaje uważać na hasztagi pokroju #mdmamolly i pod żadnym pozorem ich nie sprawdzać, a z reszty grzechów będzie spowiadać się już Adam Mosseri, czyli szef Instagrama. Nie przed nami oczywiście, tylko Senatem USA i to lada moment. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 10.12.2021