Nowa opcja na Facebooku. Zobacz, co wprowadzi

Facebook wziął się na poważnie za walkę z oszustami i ludźmi, którzy szerzą fake newsy. Niedługo ma powstać specjalny bot opierający się na sztucznej inteligencji. Będzie on sprawdzać, ile tekstu użytkownik przeczytał, zanim udostępnił dalej post. Taka forma od niedawna funkcjonuje na Twitterze, jednak tutaj ma być znacznie rozszerzona.
fbfbfbfb.jpg

Facebook zaczyna pierwsze testy takiego mechanizmu u siebie. Na chwilę obecną jest to jednak dopiero prototyp. Niedługo użytkownik, który kliknie przycisk "udostępnij" bez wcześniejszego klikania w tekst, dostanie ostrzeżenie.Finalnie jednak ma to pójść znacznie dalej. Osoby, które będą chciały udostępnić jakiś post, będą musiały wcześniej przeczytać go w całości. To, czy rzeczywiście to zrobiły, będzie weryfikowane przez kilka czynników. Użytkownicy będą musieli kliknąć "zobacz więcej", a także przez określony czas mieć wyświetlony post, co zasugeruje ich faktyczne zainteresowanie.

Teraz bardzo często z udostępnień korzystają oszuści. Gdy klikniesz w podejrzany link, automatycznie z twojego konta zarówno na tablicy, jak i wielu grupach, mogą pojawić się różne posty. To między innymi dlatego Facebook chce wprowadzić nowe rozwiązanie. Dodatkowo konta, które często bezmyślnie udostępniają rzeczy, byleby tylko zrobić ruch na stronie, będą mogły zostać nawet usunięte.

Facebook będzie starać się także współpracować z wyszukiwarkami, by taka opcja wyszła poza portal. Mianowicie, po kliknięciu w udostępniony link prowadzący do newsa, użytkownik zanim go udostępni także musiałby go przeczytać. Wtedy zależałoby to od czasu, przez który miałby otwartą stronę. 

Mechanizm jest obecnie testowany na losowo wybranej grupie użytkowników. Facebook nie udostępnił informacji, kiedy zamierza wprowadzić opcję dla wszystkich. Takie rozwiązanie niewątpliwie przyniesie szereg korzyści, jeśli oczywiście wizje okażą się możliwe do realizacji w rzeczywistości. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / facebook.com Wtorek 11.05.2021