Urządzenie do popełniania samobójstw już w Polsce. Ostatnie próby 'kapsuły śmierci'

Wszystko wskazuje na to, że jeśli urządzenie do świadomego popełniania samobójstwa przejdzie pomyślnie testy, trafi z Holandii do Szwajcarii, gdzie udostępni się je do powszechnego użytku. Niedługo później konstruktorzy chcą umieścić w sieci plik, dzięki któremu każdy, kto ma dostęp do drukarki 3D, będzie mógł sobie je stworzyć. Kapsuła też pojawi się w Polsce.
Zrzut ekranu 2022-05-13 o 15.29.14.png

"Prace nad Sarco posuwają się naprzód, ale wolniej niż się spodziewaliśmy, ponieważ musieliśmy dokonać pewnych zmian w konstrukcji generatora. Mimo to nasz nowy główny inżynier twierdzi, że projekt będzie gotowy do prób jeszcze w tym miesiącu" — mówił na łamach Medonetu Philip Nitschke, inicjator projektu.

Kapsuła śmierci ma umożliwiać osobom zdecydowanym na eutanazje podjęcie bezproblemowej i skutecznej próby samobójczej. Finalizacja ostatnich prac ma nastąpić pod koniec czerwca. Wtedy maszyna zostanie przewieziona do Szwajcarii. Rząd tego kraju wydał zezwolenie na eutanazję przez osoby nieuleczalnie chore.

Finalnie producenci chcą, by każdy mógł na własną rękę wydrukować kapsułę śmierci. "Jeśli chodzi o pobieranie plików, nie jest to jeszcze możliwe, ponieważ nie zostały one opublikowane. Plan jest taki, aby upewnić się, że urządzenie działa poprawnie, zanim opublikujemy pliki do druku w naszym e-podręczniku" - poinformował Nitschke.

Jedna z kapsuł pojawiła się także w Polsce. Pokazana publiczności zostanie w poznańskim Teatrze Narodowym, podczas premiery sztuki "Prawo Wyboru". 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / facebook.com Piątek 13.05.2022