Wybór telewizora – czym się sugerować?

Czeka Cię wybór telewizora? Nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę? Full HD czy 4K? OLED czy LED? Prześledź z nami technologie, na które warto postawić i wybierz telewizor dopasowany do Twoich potrzeb.
pexels-cottonbro-4009409.jpg


Wybór telewizora 

Telewizor pozwala cieszyć się ulubionymi filmami, serialami czy przeżywać sportowe emocje. Często gromadzi się wokół niego cała rodzina, by obejrzeć ulubiony program lub wciągający serial na Netflixie. To również pasjonujące rozgrywki na PlayStation oraz nastrojowa muzyka w tle podczas spotkań z przyjaciółmi. Jaką funkcję pełni telewizor w Twoim domu? Zastanawiasz się, jakie parametry powinien mieć, by korzystanie z niego było czystą przyjemnością? Prześledź z nami kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź także rady Sony Centre dotyczące wyboru najlepszego telewizora – https://scentre.pl/blog/show/detail/jak_wybrac_dobry_telewizor__poradnik_zakupowy_sony_centre.html

Jaki telewizor wybrać?

Wybór idealnego modelu może być utrudniony ze względu na szeroką ofertę telewizorów. Olśniewająca jakość obrazu, a może specyfikacje idealne do gry na PlayStation? Określ swoje preferencje i wybierz model, który Cię zachwyci. Pamiętaj o tych uniwersalnych wytycznych:

Jak dobrać wielkość ekranu telewizora do wielkości pomieszczenia? 

Na wybór optymalnej przekątnej ekranu ma wpływ wielkość pomieszczenia, ale także zastosowana rozdzielczość – Full HD lub 4K Ultra HD. Telewizor 4K lub 8K możesz ustawić w bliższej odległości od kanapy za sprawą większej rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli (w przypadku 4K UHD). Zapewnia ona wyrazisty, pełen detali obraz, a oglądanie telewizji, nawet z niewielkiej odległości 1 m jest bezpieczne. Model 4K możesz wybrać zatem nawet do niewielkiego wnętrza. Telewizor Full HD wymaga większej odległości od kanapy, ponieważ oglądanie rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli z bliska nie jest efektywne. Aby w prosty sposób obliczyć, gdzie powinieneś ustawić odbiornik, skorzystaj z tego wzoru. 

 Na każdy cal przekątnej telewizora Full HD przypada około 4,2 cm odległości, a w telewizorach 4K Ultra HD – na każdy cal przekątnej przypada 2,1 cm odległości. Pomnóż liczbę cali telewizora przez centymetry w zależności od zastosowanej rozdzielczości. W przypadku telewizora o 55 calach ustaw model Full HD w odległości 2,3 m, a 4K minimum 1,15 cm od kanapy.• 4K Ultra HD czy Full HD? 

Mimo że wiele stacji telewizyjnych wciąż emituje programy w jakości Full HD, większość materiałów na Netflix, YouTube czy gry na PlayStation dostępne są w rozdzielczości 4K. Telewizor 4K Ultra HD to świetny wybór, jeśli chcesz cieszyć się wyrazistymi konturami, dużą głębią obrazu i nasyconymi kolorami. Telewizor 4K charakteryzuje się większą częstotliwością odświeżania obrazu, dzięki czemu jest on bardziej realistyczny. Coraz większa liczba modeli, to właśnie telewizory 4K lub 8K. Jeśli cenisz sobie świetną jakość, warto rozważyć zakup modelu 4K o rozdzielczości 3840 × 2160. Miej na uwadze, że technologia 4K jest najczęściej stosowana w większych modelach telewizorów, które mają przynajmniej 50 cali.

Telewizory OLED a LED – czym się różnią? 

W telewizorach OLED każdy piksel świeci niezależnie, zapewniając niesamowite wrażenia wizualne. Technologia OLED buduje głębię obrazu, duże kontrasty i wyrazistą czerń. To również szerokie kąty widzenia i płynny obraz. Modele OLED są również smuklejsze niż LED, jednak ich cena jest nieco wyższa. W telewizorach LED obraz jest podświetlany diodami, zapewniając dobrą jasność i kontrasty. Takie modele świetnie sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach. 

HDR i częstotliwość odświeżania ekranu 

Pamiętaj także o technologii HDR (High Dynamic Range Image), która odpowiada za większą rozpiętość między jasnymi a ciemnymi tonacjami, a w rezultacie niezwykle rzeczywisty obraz. 

Zwróć również uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu. Jest wyrażona w hercach, które określają ilość wyświetlanych klatek obrazu na ekranie w ciągu sekundy. 100 Hz w połączeniu z 4K to optymalne zestawienie, które zapewni Ci płynny obraz i perfekcyjną ostrość. 

Smart TV

Smart TV lub Android TV to funkcjonalność, która umożliwia połączenie telewizora z Internetem. Chcesz sam tworzyć ramówkę? Ze Smart TV to możliwe – masz Netflix, HBO, YouTube, VOD na wyciągnięcie ręki i możesz oglądać tylko te programy, które naprawdę Cię interesują. To również emocjonujące granie w ulubione gry na PlayStation czy słuchanie muzyki na Spotify. Ze Smart TV możesz także surfować po Internecie.

Ile gniazd HDMI? 

Planujesz podłączyć telewizor do Wi-Fi lub korzystać z PlayStation? Zwróć uwagę na liczbę i rodzaj złączy w telewizorze. Standardowe modele posiadają 2 lub 3 złącza HDMI, ale w przypadku gdy planujesz podłączyć dekoder, jedną lub dwie konsole, odtwarzacz Blu-ray, może Ci się przydać więcej gniazd. Niektóre telewizory wciąż można podłączyć do sieci tylko poprzez kabel Ethernet. Wygodniejszym rozwiązaniem jest wybór modelu z bezprzewodową łącznością Wi-Fi.

Gdzie kupić dobry telewizor?

Telewizory z niezawodnymi parametrami znajdziesz w Sony Centrehttps://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory. Możesz wybierać spośród modeli 4K, a nawet 8K z nieskazitelną ostrością obrazu. Zdecyduj się na telewizor OLED ze świetnym natężeniem kolorów i kontrastów lub telewizor LED z optymalną jasnością. Pamiętaj o technologii HDR, dzięki której obraz jest bardzo realistyczny oraz o odpowiedniej częstotliwości odświeżania, zapewniającej płynność. Smart TV, Android TV to obecnie podstawowa funkcjonalność stosowana w nowoczesnych telewizorach. Weź także pod uwagę, ile konsol i odtwarzaczy chcesz podłączyć i wybierz model z preferowaną liczbą gniazd. Miłego oglądania z Sony Centre!

Artykuł sponsorowany

Dodał(a): CKM.PL Poniedziałek 21.12.2020