Żołnierze doskonali – chirurgiczne i farmakologiczne wspomaganie ludzi

Myśleliśmy, że 2020 rok w ostatnim miesiącu już nas oszczędzi, tymczasem okazało się, że czeka nas jeszcze jedna niespodzianka. Niedługo rozpoczną się badania nad zwiększeniem wytrzymałości, sprawności fizycznej i zdolności bojowych żołnierzy. Czy czeka nas era militarnych cyborgów?
iStock-879913090.jpg

Francuska komisja etyki obrony Comedef zezwoliła na przeprowadzenie badań związanych z technicznym, chirurgicznym i farmakologicznym wspomaganiem żołnierzy. Naukowcy spróbują wzmocnić ludzi poprzez przygotowanie i podanie im substancji wpływających na wyostrzenie zmysłów, a także wszczepianie czipów. Dzięki temu żołnierze będą mogli na bieżąco otrzymywać informacje oraz lokalizować ważne obiekty. Wśród pomysłów na udoskonalenie jest m.in. praca nad rogówką oka, by zwiększyć ostrość wzroku i umożliwić widzenie w ciemności. 
Wygląda na to, że niedługo przyjdzie pora na scenariusz oparty na gatunku science fiction. Badacze zaprosili do współpracy francuskich pisarzy fantastyki naukowej, aby wspólnie nakreślić realne możliwości na udoskonalenie żołnierzy. 

Oczywiście wszystkie eksperymenty odbędą się za zgodą żołnierzy i obowiązywać będzie zasada przestrzegania humanitaryzmu. Badacze nie będą mogli w żadnym stopniu ograniczyć wolnej woli pacjenta i działać tak, by efekty utrudniły żołnierzom powrót do normalnego życia. Operacje mają być także w pełni odwracalne. Ciekawi nas tylko, kto by chciał odwrócić możliwość pełnego widzenia w ciemności.

Minister sił zbrojnych Florence Parly powiedziała, że podobne badania mogą prowadzić już takie mocarstwa, jak Chiny, Rosja i USA, tak więc Francja nie chce pozostać w tyle. W tej sytuacji status podobnych badań w żadnym z krajów nie jest do końca znany. Wiadomo tylko, że pracują one nad żołnierzami zmodyfikowanymi genetycznie. 

Ciekawe, czy postęp umożliwi także udoskonalanie "cywilów". Może i sami nie chcielibyśmy, by cokolwiek nam wstrzykiwano, ale kto wie – może jakaś organizacja związana ze sportami walki postanowi urozmaicić widowisko dla swoich fanów.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Czwartek 10.12.2020