Świetny seks w związku skłania partnerów do… zdrady

Słaby seks w związku? Zdecydowanie kiepska sprawa. Dobry? Okazuje się, że wcale nie lepsza. I weź tu człowieku bądź mądry.
iStock-510618472.jpg

Niska jakość seksu w związku może być bodźcem do podejmowania prób zmiany takiego stanu rzeczy i choć jest to słabe, to przynajmniej jakoś da się to uzasadnić i zrozumieć. Jeśli z kolei seks jest świetny, to teoretycznie nie powinniśmy szukać wrażeń poza związkiem, przecież skoro wszystko jest w porządku, to zmiany są zbędne, nieprawdaż? Wygląda na to, że też nie.

Z wyników badaniach opublikowanych w periodyku „Journal of Personality and Social Psychology” wynika bowiem że pary, które są zadowolone ze swojego życia seksualnego, wykazują jednocześnie największą skłonność do szukania wrażeń poza związkiem. Dlaczego tak się dzieje? Badacze doszli do wniosku, że wspomniani szczęściarze „ogólnie bardziej pozytywnie postrzegali seks, więc postanawiali bardziej eksplorować ten obszar życia, także poza swoimi obecnymi związkami”.

A jak zbadano ową skłonność do zdrady? Biorącym udział w badaniu przedstawiono zdjęcia mniej i bardziej atrakcyjnych wizualnie kobiet oraz mężczyzn i poproszono ich o ocenę ich wyglądu. Jednocześnie mierzono też czas aby sprawdzić, jak długo badani przyglądają się fotografiom. Okazało się, że ci, którzy na zdjęcia patrzyli krócej, byli mniej skłonni do zdrady. Z kolei ci, którzy na zdjęcia patrzyli dłużej, są obarczeni ponad 50 proc. większym ryzykiem szukania wrażeń poza związkiem.

Naukowcom udało się dojść do jeszcze jednego, dość zaskakującego wniosku – atrakcyjniejsze kobiety generalnie były mniej skłonne do zdrady. Zupełnie odwrotnie było w przypadku przystojnych mężczyzn, co trudno nazwać zaskoczeniem.


Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. istockphoto.com Środa 13.03.2019