Czy ludzie powinni martwić się tym, że ich partnerzy się masturbują?

Ponad 80% mężczyzn i kobiet samodzielnie wzbogaca swoje, nawet w pełni satysfakcjonujące, życie seksualne. Czy to normalne?
iStock-964429066.jpg

Masturbacja
Ustaliliśmy, że 96% mężczyzn i 82% kobiet się masturbuje. O ile w innych badaniach odsetek onanizujących się mężczyzn był taki sam jak w naszym badaniu, o tyle średnia dla kobiet w Stanach Zjednoczonych w tamtych badaniach była bliższa 50%. Bardziej interesowało nas jednak to, co ludzie czują, wiedząc, że ich partnerzy się masturbują. Czy nasi respondenci w ogóle mają taką wiedzę? I czy przeszkadza im, że partnerzy to robią? Okazuje się, że jeśli chodzi o masturbację, kobiety są o wiele bardziej świadome nawyków mężczyzn niż na odwrót. Aż 80% kobiet, i tylko 50% mężczyzn, powiedziało nam, że ich partnerzy się onanizują. Ale zaledwie 2% tych mężczyzn – w porównaniu z 10% tych kobiet – stwierdziło, że ma z tym problem. Wydaje się, że kobiety biorą to bardziej do siebie niż mężczyźni.

Czy ludzie powinni martwić się tym, że ich partnerzy się masturbują?
Czy i jak masturbacja wpływa na poziom przyjemności czerpanej ze współżycia z partnerem? Właściwie... masturbacja nie ma tu nic do rzeczy. Mężczyźni i kobiety masturbują się niezależnie od stopnia zadowolenia z życia seksualnego i relacji z partnerami. Masturbacja nie jest symptomem tego, że dana osoba odczuwa niedosyt seksu, że żyje w alternatywnym świecie fantazji lub że ma romans. Masturbacja jest dodatkiem do życia intymnego, a nie jego substytutem. Mężczyźni i kobiety mogą czuć popęd seksualny, gdy są sami, lub mogą chcieć zaspokoić swój popęd bez pełnego fizycznego i emocjonalnego zaangażowania, jakich wymaga seks we dwoje.


Niektóre kobiety, jak same przyznały, żyły w przekonaniu, że szczęśliwe pary, których życie seksualne dobrze się układa, nie powinny się masturbować. Wyniki naszej ankiety są jednak jednoznaczne: jest rzeczą normalną, że ludzie wzbogacają swoje, nawet najbardziej satysfakcjonujące życie seksualne za pomocą wibratora lub własnej ręki. Zaskoczeni tym nie są wyjątkami. – Musiałam być ślepa i głucha, ponieważ sądziłam, że ludzie onanizują się tylko wtedy, gdy czują niedosyt seksu – stwierdziła jedna z kobiet, komentując wyniki naszego badania.

To powszechne, błędne założenie może być przyczyną głębokich rozterek. Ktoś, kto sądzi, że powinien zaspokoić każdą potrzebę i fantazję seksualną drugiej połowy stawia sobie i swojemu związkowi nierealne i niepotrzebne wymagania. Pamiętajmy, że masturbacja nie wysysa energii ze związku, lecz go wzmacnia. Im częściej dana osoba odczuwa i zaspokaja popęd, tym większą przyjemność czerpie z seksu we dwoje. Szeroko zakrojone krajowe badania, takie jak badanie przeprowadzone przez Social Organization of Sexuality w 1994 roku, wykazały, Miłość fizyczna – może by ć perwersyjna że im częściej mężczyźni i kobiety się masturbują, tym wyższa jest częstotliwość ich kontaktów seksualnych z partnerami.


Fragment pochodzi z książki „Czy to normalne. Seks, związki i statystyka”, która 27 stycznia 2021 ukazała się nakładem Wydawnictwa Kompania Mediowa.
Autorzy: Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz, James Witte. 
Przekład: Bartłomiej Madej, Małgorzata Maruszkin, Barbara Mińska
aaaa.jpg
Czy to normalne, że partnerzy w długoletnich związkach przestają się całować? Czy pary, które połączyła miłość od pierwszego wejrzenia, mają większe szanse na szczęśliwe życie? Czy wspólne poglądy na sprawy społeczne lub polityczne umocnią wasz związek czy też osłabią? Na te i na wiele innych pytań znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi w książce Czy to normalne? Seks, związki i statystyka, która obali wiele zakorzenionych mitów. W końcu się dowiemy, jak wypadamy w porównaniu z innymi.  



Dodał(a): CKM.PL Czwartek 28.01.2021