Młodzi ludzie nie chcą uprawiać seksu. Wolą grać na komputerze

Naukowcy przeprowadzili badania, by sprawdzić, jakie podejście do przygodnego seksu mają nastolatkowie. Okazuje się, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na zabawę bez zobowiązań. Młodzież znalazła inne sposoby na spędzanie wolnego czasu.
iStock-1041360608.jpg

Podczas badania przeprowadzonego przez dr Scott South z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork oraz dr Lei Lei z Uniwersytetu Stanu New Jersey, wzięto pod lupę 2 tys. młodych kobiet i mężczyzn. Okazało się, że przygodny seks wśród nastolatków cieszy się coraz mniejszą popularnością. W 2007 roku 88 proc. osób w wieku od 20 do 24 lat stwierdziło, że ma za sobą tego typu doświadczenia i uprawiało niezobowiązujący seks w przeciągu ostatniego roku. Dziesięć lat później ten odsetek spadł o 4 proc., a w tym roku jest on jeszcze niższy. 

Naukowcy zapytali ankietowanych, co wolą robić zamiast tego. Nastolatkowie zdecydowanie upodobali sobie wygodny styl życia – mieszkanie z rodzicami i granie w gry komputerowe. Młodzi ludzie wolą ograniczyć się do przyjemności bez konieczności jakiegokolwiek wkładu własnego. Naukowcy zauważyli także, że  istotnie działa na to także spadek konsumpcji alkoholu i rzadsze organizowanie imprez.

"Zarówno młode kobiety, jak i młodzi mężczyźni piją teraz rzadziej, niż w przeszłości. Trudno powiedzieć, dlaczego tak jest. (…) Można jednak powiązać spadek konsumpcji alkoholu ze spadkiem aktywności seksualnej młodych dorosłych "– stwierdził dr Scott South

Według badania, w dobie internetu nastolatkowie zdecydowanie wolą skupiać się na elektronicznej rozrywce. Chodzi o gry komputerowe. Rozgrywka nie wymaga zbyt wiele wysiłku, a gracze mają tak bogatą ofertę, jeśli chodzi o różnorodne tytuły, że nie muszą wstawać z krzesła by przeżyć szereg przygód. 

Wyniki badania nie oznaczają jednak, że młodzi ludzie "wracają do korzeni" i ograniczają się do absolutnego minimum, jeśli chodzi o liczbę partnerów w łóżku. Preferują oni jednak swobodne związki i nie odczuwają żadnego nacisku na to, by budować coś poważnego. Jednocześnie nie mają ochoty na jednorazowy, przygodni seks. Idealną opcją jest więc zbudowanie relacji opartej na związku, bez niepotrzebnego planowania przyszłości. 


Dodał(a): CKM.PL Poniedziałek 07.08.2023