Jak długa przerwa na siłowni wystarczy, aby stracić formę?

Regularne treningi nie znoszą wakacji, co potwierdzają specjaliści. Zobacz, ile czasu bez ćwiczeń wystarczy, żeby wypaść z formy!

shutterstock_325339049.jpg

Jeśli ćwiczysz regularnie kilka razy w tygodniu, należą ci się gratulacje za wytrwałość i motywację. Niestety mamy kiepską wiadomość - treningi nie znoszą wakacji. Jeśli planujesz urlop, albo nabawisz się kontuzji, możesz stracić formę bardzo szybko! Okazuje się, że pierwsze zmiany w twojej sylwetce będą zauważalne już po tygodniu od zaprzestania ćwiczeń!

Psycholog sportowy z Uniwersytetu Rutgera w USA - Shawn Arent wyjaśnia, że tydzień wystarczy, abyśmy zaczęli wychodzić z formy. Co prawda, przez 7 dni twoja sylwetka nie dojdzie do stanu sprzed rozpoczęcia treningów, ale na pewno będzie już widać po niej pierwsze zmiany (oczywiście na gorsze). Jednak to jeszcze nic, w porównaniu do tego, jak będziesz wyglądać, kiedy pofolgujesz sobie przez 2 do 3 miesięcy. W zależności od tego, jak mocno byłeś wysportowany, wystarczy bowiem tylko tyle, aby twoje mięśnie zwiotczały, wytrzymałość spadła, a koordynacja się zmniejszyła do tego stopnia, że po efektach przebytych treningów nie będzie już żadnego śladu! Po takim czasie możesz zaobserwować również wzrost poziomu cukru we krwi, a nawet ciśnienia krwi.

Na szczęście, mamy dla ciebie również dobre wieści. Nawet jeśli twoja forma po takiej przerwie maksymalnie spadnie, nie będziesz musiał zaczynać wszystkiego od nowa. Okazuje się bowiem, że powrót do formy przyjdzie ci szybciej, niż wypracowanie jej od podstaw. Mimo to, lepiej nie doprowadzać w ogóle do takiej sytuacji i ćwiczyć regularnie!

źródło: sciencealert.com


Dodał(a): Bartosz Joda Czwartek 15.10.2015