Jak wybrać odpowiednie opony do samochodu?

Jakie cechy powinien mieć dobrze dobrany model opon? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę.

small oponysamochodowe.jpg

Opony odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Wymieniamy je regularnie, warto więc wybierać odpowiednie modele do konkretnego typu pojazdu, o parametrach jezdnych na wysokim poziomie. Stoisz przed wyborem nowego ogumienia i nie wiesz, jakie wybrać? Pozwól, że podpowiemy Ci, o czym pamiętać, kupując opony do samochodu osobowego.

Trzy klasy do wyboru – opony ekonomiczne, średnie i premium

Produkty wielu marek dzielą się na trzy grupy, czyli opony z klasy ekonomicznej, średniej oraz premium. Modele w tych segmentach różnią się ceną, parametrami jezdnymi i, co najważniejsze, są przystosowane do nieco innych grup odbiorców. Dla kogo jest każda z klas wymienionych powyżej?

– Klasa ekonomiczna bez dwóch zdań sprawdzi się u osób, które jeżdżą głównie w mieście i przede wszystkim z głową, bo niezbyt dynamicznie. Jednak nie tylko styl jazdy determinuje wybór opon budżetowych, robi to także typ samochodu. Modele z klasy ekonomicznej sprawdzą się najlepiej w niewielkich pojazdach o niskich lub średnich osiągach. Producentem ogumienia ekonomicznego jest polska marka Dębica, opony samochodowe w klasie budżetowej to także marka Nexen i wiele firm wywodzących się z Chin oraz Tajlandii.

– Opony z klasy średniej to, jak sama nazwa wskazuje, produkty pomiędzy egzemplarzami ekonomicznymi a oponami premium. Średnia półka ogumienia łączy w sobie dobre osiągi, które pozwalają na jazdę w mieście i na trasie w rozsądnej cenie. Opony w klasie średniej to dobry wybór dla wszystkich, którzy mogą sobie pozwolić na dodatkowy wydatek i chcą pewnie jeździć po mieście, ale czasem potrzebują również z niego bez problemu wyjechać. Najlepszym przykładem klasy średniej jest Firestone. Do tego grona z popularnych producentów można dołożyć markę Falken, Fulda i Hankook.

– Rynek opon z klasy premium zdominowało kilka największych światowych koncernów oponiarskich. Ogumienie mające na celu zagwarantować pewność i bezpieczeństwo w każdych warunkach to produkt idealny dla osób ceniących dynamiczną jazdę i posiadających samochód o wysokich osiągach. Ten rodzaj opon zapewnia przyczepność, mały hałas i ogromną wytrzymałość. Z pewnością każdy zna przynajmniej jedną markę z segmentu premium, są to między innymi Pirelli, Goodyear, Nokian czy Michelin

oponydetal.jpg

Opony z klasy premium – czy ich zakup ma sens?

Jak na każde tak postawione pytanie można odpowiedzieć: „to zależy”. Nie zachęcamy do przepłacania za ogumienie, a niewątpliwie modele z klasy premium osiągają wysokie kwoty za jedną sztukę. Jeżeli jednak poruszasz się na co dzień sportowym lub po prostu mocnym samochodem, lubisz dynamiczną jazdę, będzie to jak najbardziej sensowny wybór. Masz pewność, że poruszasz się na oponach, które zapewnią trakcję w każdych warunkach. Oczywiście wiele zależy także od Twojego budżetu, nie każdego w końcu stać na opony premium.

Opony bieżnikowane – oszczędny zakup

Nie chcemy przepłacać za opony, ale czy wybór naprawdę tanich rozwiązań ma sens? Według nas  nie. W przypadku opon bieżnikowanych cena bywa jedyną pozytywną cechą ogumienia. Nie wiemy nic o historii opony, którą kupujemy, tak jak o samej mieszance, z której została zrobiona nadlewka, czyli ten nieszczęsny bieżnik. Najczęściej jest tak, że modele bieżnikowane produkowane są z mieszanek, które nie przeszły żadnych testów ADAC. Ich zakup nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie że na rynku pojawiają się chińskie marki zapewniające bardzo podobne ceny opon nowych z klasy ekonomicznej, które osiągami biją na głowę modele bieżnikowane.

Podsumowując, klasa premium jest dla Ciebie, jeśli cenisz sobie dynamiczną jazdę i masz mocny samochód. Wybierz klasę średnią, gdy nie stać Cię lub nie chcesz przepłacać za modele premium. Opony z klasy ekonomicznej są dla wszystkich oszczędnych, jeżdżących tylko po mieście przez cały rok. Ogumienia bieżnikowanego nie bierz nawet pod uwagę.


Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Redakcja Środa 26.05.2021