Kiedy trzeba wymienić opony na zimowe?

Choć tegoroczna jesień mocno rozpieszcza kierowców, to warto pamiętać o wymianie opon na zimowe. I to niezależnie od tego, czy na ulicy leży śnieg.
iStock-1070779576.jpg

Polscy kierowcy nie mają obowiązku wymiany ogumienia, jednak doskonale wiemy, że nasza aura potrafi zaskakiwać, dlatego zwykle zmieniamy ogumienie w listopadzie. Warto też pamiętać o tym, że istnieją europejskie kraje, w których posiadanie zimowych opon jest obowiązkowe.

Pomimo tego, że jeszcze nie pojawił się biały puch, to warto wiedzieć, że opony zimowe mogą okazać się przydatne, kiedy temperatura powietrza spada do 7 stopni. Wynika to z tego, że guma, z której produkowane są opony letnie jest przystosowana do użycia w wysokich temperaturach. Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, tworzywo twardnieje, a to skutkuje tym, że system rowków odpowiadający za przyczepność w zasadzie przestaje funkcjonować.

Z kolei opony zimowe produkowane są z materiałów, które nie są wrażliwe na spadki temperatury i nie tracą swojej elastyczności. Jest to możliwe dzięki wzbogaceniu składu gumy o specjalne oleje m.in. pomarańczowy. Do tego dochodzi konieczność odpowiedniego skonstruowania bieżnika i porowata struktura ogumienia, która ma za zadanie wyrzucanie śniegu i błota za samochód.

Czas hamowania na mokrej nawierzchni zmienia się diametralnie w zależności od rodzaju opon. Przy prędkości 100 km/h auto z zimowymi oponami powinno zahamować po 51 metrach. Letnie opony wydłużają drogę hamowania o ok. 6-7 metrów. A każdy kierowca wie, że jest to różnica, która może wiele zmienić.


ZOBACZ TAKŻE: MASZ BEZTERMINOWE PRAWO JAZDY? SPRAWDŹ JEDEN SZCZEGÓŁ


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 28.11.2019