Używasz świateł przeciwmgielnych bez przyczyny? Możesz dostać mandat

Gęste jesienne mgły wymagają od kierowców specjalnego oświetlenia pojazdu. Nie każdy jednak ma świadomość tego, że za niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych może skutkować nałożeniem mandatu.
iStock-178089866.jpg

Włączenie tylnego światła przeciwmgłowego jest obowiązkowe, kiedy widoczność na drodze spada do 50 metrów. Kierujący musi samodzielnie ocenić odległość – w tej czynności pomocne mogą być słupki stojące przy drodze, które są umieszone w 100-metrowych odstępach.

Niewłączenie świateł przeciwmgielnych w przypadku słabej widoczności grozi nałożeniem mandatu w wysokości 200 złotych. W pakiecie kierowca otrzymuje również dwa punkty karne. Tyle samo punktów otrzyma prowadzący, który nie wyłączył światła, w momencie poprawy warunków. W drugim przypadku mandat jest nieco niższy i wynosi 100 złotych.

Przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu, dlatego też przepisy nie regulują konieczności ich włączania. Z kolei nadużywanie tego typu oświetlenia jest obłożone taką samą karą, jak niewyłączenie tylnego światła przeciwmgielnego – 100 złotych mandatu i dwa punkty karne.ZOBACZ TAKŻE:
NOWE PRAWO DROGOWE. BĘDĄ KONTROWERSYJNE MANDATY
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 24.10.2019