5 najbardziej uzależniających używek

Po dokładnym przeanalizowaniu działania poszczególnych substancji, stworzono listę specyfików, które są najbardziej uzależniające.
nark.jpg

Pod uwagę wzięto trzy czynniki. Przyjemność, pragnienie czegoś i denerwowanie się kiedy nie możemy tego dostać oraz zależność fizyczną.
Każdą z używek oceniono w skali od 0-3, gdzie 0 miało oznaczać najmniejszą szansę na uzależnienie, a 3 – największą. W ten sposób powstała lista najbardziej uzależniających substancji na Ziemi, stworzona przez chemików, kryminologów i farmakologów powiązanych z Royal College of Psychiatrists.

5. Alkohol – 1,9/3

Alkohol spowalnia myślenie, oddech i rytm pracy serca. Ale wywołuje poczucie przyjemności, usprawniając funkcjonowanie neuroprzekaźników hamujących.

4. Barbiturany – 2/3

Są to leki nasenne, znieczulające i przeciwpadaczkowe. Skutecznie wyciszają niektóre obszary w mózgu. W większych dawkach mogą zabić, ale w mniejszych wywołują euforię.

3. Nikotyna – 2,2/3
Efekty działania nikotyny znikają bardzo szybko, przez co naukowcy uważają, że jest bardzo silnie uzależniająca. Palacze ciągle potrzebują nowych dawek substancji.

2. Kokaina – 2,4/3
Bardzo szybko mózg zalewany jest wywołującą poczucie szczęścia dopaminą. Narkotyk dotkliwie wpływa na ośrodki pamięci w mózgu i dlatego jest tak uzależniający.

1. Heroina – 3/3

Mózg przekształca narkotyk w morfinę, wywołując tym samym mocne poczucie euforii.

ZOBACZ GALERIĘ NIEGRZECZNEJ PIELĘGNIARKIDodał(a): Mateusz Olch Poniedziałek 24.07.2017