'Bezpłatne urlopy' dla niezaszczepionych. Mogą wejść jeszcze tej jesieni

Wiele wskazuje na to, że niedługo możemy spodziewać się nowelizacji przepisów Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa, innych chorób zakaźnych i wywołanych przez nie sytuacji kryzysowych. W związku z tym pracownicy będą mogli zostać wysłani na 'bezpłatne urlopy'.
face-mask-4986596_1280.jpg

Taką nowelizację wpisano do wykazu prac legislacyjnych rządu. Według nowego zapisu pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy osoby zatrudnione w jego firmie są zaszczepione. Jeśli nie będą, szefowi będzie przysługiwało prawo do odesłania pracownika poza jego miejsce pracy. Oczywiście taka opcja będzie na niekorzyść oddelegowanego.
Nie wiadomo, na ile dokładnie pracodawca będzie mógł "wysłać pracownika do domu". Niewątpliwie będzie mu przysługiwało prawo przydzielenia "bezpłatnego urlopu" pracownikowi. 

"Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny" - możemy przeczytać w projekcie ustawy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami rządzących, weryfikacja zaszczepienia przez pracodawcę może wejść w życie jeszcze tej jesieni. Projekt spotkał się z krytyką ze strony Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Uważają, że daje to zbyt szerokie pole do władzy pracodawcą i swobodne wprowadzanie zmian bez ingerencji pracowników. 

Rząd na wszelkie sposoby próbuje "zachęcić" nas do szczepień. Może opcja z płaceniem ogromnych sum celebrytom okazała się fiaskiem (kto by się spodziewał) i teraz politycy próbują uderzyć z innej strony. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 01.09.2021