"Brat" - w kinach od 6. lipca

„Życie zawsze będzie strzelać nam gole, dlatego każdego dnia musimy wstawać przekonani, że wciąż jest zero : zero. Rozejrzyjcie się, popatrzcie na siebie nawzajem. Jesteście rodziną, braćmi. Przez następne 45 minut dajcie z siebie wszystko dla rodziny.” - „Brat” - słowa trenera po pierwszej połowie meczu
brat otw.jpg


Bracia Daniel i Julio wychowują się w slumsach Caracas, jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Tam nauczyli się twardych zasad życia i… gry w piłkę. Julio jest kapitanem miejscowej drużyny La Ceniza, urodzonym przywódcą. Daniel zaś szybko biega i znakomicie strzela gole. Choć bardzo się różnią, obaj wierzą w to, że dzięki piłce nożnej wyrwą się ze świata pełnego biedy i przemocy. Szansa pojawia się już wkrótce – podczas jednego z meczów utalentowani chłopcy wpadają w oko selekcjonerowi najlepszej drużyny w mieście – Caracas FC i zostają zaproszeni do wzięcia udziału w eliminacjach do zespołu. Niespodziewanie jednak dochodzi do tragedii, która wystawia na próbę ich braterską miłość i może pogrzebać marzenia o lepszym życiu. Podczas najważniejszego meczu Daniel i Julio będą musieli zdecydować, co naprawdę się dla nich liczy: piłka, rodzina czy zemsta.    

Świetnie skonstruowany kinowy debiut Marcela Rasquina trzyma widza w napięciu od pierwszego do ostatniego ujęcia. Jest zdobywcą kilku nagród na międzynarodowych festiwalach (nagroda publiczności na MFF w Los Angeles 2010, Golden George dla najlepszego filmu na MFF w Moskwie 2010). Był też oficjalnym kandydatem Wenezueli do Oscara w 2011 roku, ale nie znalazł się na skróconej liście.

TWÓRCY:
Reżyser - Marcel Rasquin
Scenariusz - Rohan Jones, Marcel Rasquin
Zdjęcia - Enrique Aular
Muzyka - Rigel Michelena

OBSADA:
Eliú Armas - Julio
Fernando Moreno - Daniel
Beto Benites - Morocho
Gonzálo Cubero - Roberto
Marcela Girón - Graciela
Gabriel Rojas - Eliecer

Nagrody / festiwale:
2010 – FF w Moskwie – Golden George dla najlepszego filmu, nagroda krytyków, nagroda publiczności
2010 – 26. Warszawski Festiwal filmowy – drugi najlepszy film według publiczności
2010 – LALIFF (MFF w Los Angeles) – nagroda publiczności
2011 – oficjalny wenezuelski kandydat do Oscara
2011 – NIFF (MFF w Naples; USA, Floryda) – najlepszy film
2011 – MFF w Hawanie – specjalna nagroda jury dla Marcela Rasquina za najlepszy debiut
2011 – SIFF (MFF w Seattle)
2012 – MFF w Palm SpringsDodał(a): ckm.pl Poniedziałek 02.07.2012