Co twój uścisk dłoni mówi o tobie?

Dłonie to niezwykła część ciała. Zaraz po oczach zdradzają pewne cechy, dlatego warto wiedzieć, co na pozór zwyczajny uścisk ręki mówi o naszym rozmówcy. A może wyrazić „więcej niż tysiąc słów”.
iStock-1144821436.jpg

Ręka, a właściwie dłoń, jest niezwykle mocno zakorzeniona w naszej kulturze. Podajemy ją na zgodę i na powitanie. Ręką dajemy znać, że się z czymś zgadzamy, przybijamy piątkę i machamy na pożegnanie. Zakochani mężczyźni proszą o rękę kobiet. Wyciągamy pomocną dłoń, własność przechodzi z rąk do rąk, a wyjątkowi pechowcy mają dwie lewe ręce.

MOWA CIAŁA

Nic więc dziwnego, że sposób, w jaki podajemy dłoń, mówi o ludziach więcej niż mogliby sobie tego życzyć. Dzięki kilku prostym wskazówkom, już przy pierwszym spotkaniu można rozszyfrować, z kim mamy do czynienia. 

ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać kłamcę? Psycholog śledcza odpowiada


Jak zdradza Natalia Hoffman specjalizująca się w psychologii kłamstwa, przykładem uścisku dłoni wskazującego na pewność siebie jest sposób podawania ręki przez Dolanda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych zawsze patrzy w oczy swojemu rozmówcy, zdecydowanie wysuwa przedramię, a gdy już uchwyci swojego towarzysza, dość zauważalnie przyciąga go do siebie. Zdaniem Hoffman świadczy to o skłonności rozmówcy do stawiania na swoim. W przypadku pomarańczowego prezydenta takie zachowanie jest prawdopodobnie efektem współpracy z doradcami wizerunkowymi.



Pewna siebie osoba podając rękę, zawsze patrzy prosto w oczy swojego rozmówcy. Istotny jest również sposób w jaki dłonie dwóch osób stykają się ze sobą. O pewności siebie świadczy podawanie dłoni do samego końca – tak, że przestrzenie pomiędzy palcami wskazującymi a kciukami rozmówców są do siebie niemalże przyległe. Z kolei palce oplatające dłoń interlokutora świadczą o elastycznym podejściu i zdolnościach do współpracy.

ŚNIĘTA RYBA I KANAPKA

Z kolei podawanie niepełnej dłoni i obejmowanie palców współrozmówcy świadczy o zachowawczym charakterze i jest dowodem na potrzebę zachowania dystansu. Sztywny uścisk i szybkie wycofanie ręki może być oznaką dość rygorystycznego podejścia do zasad i reguł oraz determinacji w dążeniu do celu. Jest to też jasny sygnał dla otoczenia, że taka osoba ceni i poszukuje osób, które są w stanie uszanować jej kodeks postępowania. Natomiast przysłowiowa śnięta ryba charakteryzuje osoby nieśmiałe.

">ZOBACZ TAKŻE: Czy da się wykryć kłamstwo w messengerze?

Uścisk dłoni można oczywiście wyćwiczyć. Osoby podające swoją rękę na równej wysokości co dłoń współrozmówcy dają jasny sygnał, że są równorzędnymi partnerami. Z kolei dłoń podana z góry jest oznaką chęci dominacji. 


Co ciekawe, dłoń poklepująca po ramieniu, podczas gdy prawice trwają w uścisku, wcale nie jest przyjacielskim gestem, a swoistym oznaczaniem terenu. Doskonale znany z politycznych szczytów wielokrotny uścisk, w którym splecione prawe ręce są objęte przez lewe dłonie, nie jest niczym innym jak walką o dominację.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 05.05.2020