"Elizjum" w kinach od 16 sierpnia

W 2154 roku ludzkość będzie dzieliła wielka przepaść, a właściwie dwie. Ta ujęta w przenośni – wynikająca z różnic w standardzie życia i z podziału na okrutnie zamożnych i ekstremalnie biednych oraz ta fizyczna – kwestia odległości.
elizjum cały film


W przyszłości ludzie biedni i słabi będą zamieszkiwać ogarniętą chaosem i całym złem tego świata Ziemię, a ludzie bogaci wyniosą się na stację kosmiczną zwaną Elizjum. Życie tam to sielanka i w niczym nie przypomina tej „na dole”. Tam za pomocą odpowiedniego skanera można pozbyć się nowotworu, dziś możesz smażyć się na plaży, a jutro zjeżdżać po ośnieżonym stoku. Oczywiście to wszystko ma swoją cenę.

Tymczasem na Ziemi ludzie są inwigilowani i poddawani ciągłemu nadzorowi, a maszyny ich obserwujące są w stanie rozpoznawać stan emocjonalny i odpowiednio przeciwdziałać, by chaos nie przybierał na sile. Jak to w naturze bywa – mało komu odpowiada taki dysonans, ale tylko nieliczni mogą się temu sprzeciwić. Tak oto dochodzimy do wprowadzenia naszego bohatera – Maxa, którego gra Matt Damon. Pracuje w fabryce robotów, jednak pewnego dnia zostaje napromieniowany i dowiaduje się, że ma pięć dni do końca życia.Wpada na pomysł przedostania się do Elizjum, by a) drogocennym skanerem wyleczyć się ze śmiertelnej choroby, b) przywrócić równość obu światom. Przywdziany w specjalny egzoszkielet będzie polował na oprogramowanie, które może położyć kres stacji kosmicznej dla bogaczy. Jest jeden problem – znajduje się ono w głowie wynalazcy Johna Carlyle`a.

Zapowiada się ciekawe kino z dość oryginalnym scenariuszem, za który odpowiada Neill Blomkamp. Również on wyreżyserował „Elizjum”. Znany jest też ze stworzenia świetnego „Dystryktu 9”. Śmiało można go nazwać mistrzem gatunku science – fiction. Z drugiej strony nie wiemy co będzie się działo w 2154 roku, więc może nie do końca jest to film sci-fi, a prorocza wizja.

Gatunek:
Akcja, Sci-Fi

Scenariusz i reżyseria:
Neill Blomkamp

Premiera:
7 sierpnia 2013 (świat)

16 sierpnia 2013 (Polska)

Obsada:
Matt Damon - Max
Jodie Foster - Delacourt
Sharlto Copley - Kruger
Alice Braga - Frey
Diego Luna - Julio
Wagner Moura - Spider
William Fichtner - John CarlyleDodał(a): gianni Poniedziałek 12.08.2013