Jak obstawiać zakłady bukmacherskie w Ekstraklasie?

Jeśli planujesz wziąć się za obstawianie zakładów bukmacherskich na Ekstraklasę, to musisz zdawać sobie sprawę, że nie będzie to łatwe zadanie. Eksperci i typerzy, którzy od lat obstawiają rywalizację na polskim podwórku, wskazują, że jest to jedna z najbardziej nieprzewidywalnych lig do obstawiania. Na co zwrócić uwagę, aby poprawnie obstawiać zakłady piłkarskie w Ekstraklasie?

Zrzut ekranu 2024-01-30 o 16.34.23.png

Analiza sezonu 2023/2024

Rozpocznijmy od przeanalizowania, jak wyglądały przewidywania zakładów bukmacherskich przed startem tego sezonu. Kursy na mistrza Polski wskazywały, że największe szanse na wywalczenie tytułu mają ekipy Legii Warszawa, a także Rakowa Częstochowa. Ze względu na to, że w końcówce poprzedniego sezonu z klubem z Częstochowy pożegnał się Marek Papszun, to minimalnie większe szanse miała Legia Warszawa, która zakończyła rozgrywki na miejscu wicemistrza. Po pierwszej części sezonu trzeba przyznać, że ani Raków Częstochowa, ani nawet Legia Warszawa nie plasują się na pozycji lidera. Na koncie tych drużyn znajdują się po 32 punkty i mają one 9 oczek straty do lidera. Przewagą Rakowa jest jedynie to, że rozegrał o jedno spotkanie mniej.

W gronie drużyn, które miały walczyć o mistrzostwo Polski, znajdowały się również ekipy Lecha Poznań i Pogoni Szczecin. Aktualnie Kolejorz plasuje się na trzecim miejscu w tabeli i ma jedno oczko przewagi nad Legią Warszawa i Rakowem Częstochowa, natomiast Portowcy spędzili zimę na 6. miejscu. Teoretycznie nie jest więc wykluczone, że oba te zespoły włączą się do walki o mistrzostwo kraju w rundzie rewanżowej, jednak ich szanse zdaniem analityków zakładów bukmacherskich nie są zbyt duże. Aktualnym liderem rozgrywek jest Śląsk Wrocław, a za jego plecami uplasowała się Jagiellonia Białystok. Co ciekawe, przed startem rozgrywek oferta zakładów bukmacherskich wskazywała, że były to drużyny, które potencjalnie miały walczyć o utrzymanie, a nie o mistrzostwo kraju. To tylko pokazuje, jak nieprzewidywalne są rozgrywki na boiskach Ekstraklasy, a trudne do obstawiania są zakłady piłkarskie.

Zgodnie z przewidywaniami potoczyła się za to sytuacja beniaminków. Po rundzie jesiennej w strefie spadkowej znajduje się zarówno Ruch Chorzów, jak i ŁKS Łódź, czyli zgodnie z tym, co typowali eksperci. Na razie pod stryczkiem nie ma za to Puszczy Niepołomice, czyli głównego kandydata do spadku przed startem sezonu. W strefie spadkowej znajduje się za to Korona Kielce, która wydostała się z tej pozycji w poprzednich rozgrywkach.

Jak obstawiać Ekstraklasę?

Jeśli chcesz obstawiać rozgrywki Ekstraklasy, to polecamy skupić się na oglądaniu meczów w polskiej lidze. Typowanie na podstawie samych kursów raczej nie będzie

drogą do sukcesu, szczególnie, że często przewidywania mijają się z prawdą. W Ekstraklasie nawet Legia Warszawa jest w stanie przegrać u siebie ze Stalą Mielec.

Statystyki z ostatnich lat potwierdzają również, że drużyny, które reprezentują nasz kraj w europejskich pucharach, mają później problemy na krajowym podwórku. Potwierdzeniem takiej sytuacji były między innymi przypadki Lecha Poznań i Legii Warszawa, które nawet znajdowały się w gronie drużyn zagrożonych spadkiem. W obecnym sezonie Polskę w pucharach reprezentował Raków Częstochowa i Legia Warszawa. Nie są to jednak drużyny zaangażowane w walkę o utrzymanie, chociaż trzeba przyznać, że prawdopodobnie miałyby więcej punktów na koncie, gdyby nie to, że musiały rotować składami w Ekstraklasie i pucharach.

Obstawiając rozgrywki Ekstraklasy w zakładach bukmacherskich musisz zwrócić uwagę również na spotkania rozgrywane przed własną publicznością i na wyjazdach. Nawet tabela z tego sezonu wskazuje, że są drużyny, które radzą sobie zdecydowanie lepiej na wyjazdach niż u siebie. Przykładem może być tutaj aktualny lider tabeli, czyli Śląsk Wrocław, który wywalczył aż 23 oczka na wyjazdach przy 18 u siebie. Ciekawostką z pierwszej części rozgrywek może być również ekipa z Łodzi, a konkretnie ŁKS, który nie wywalczył żadnego punktu w delegacji. Takiej sytuacji nie mieliśmy już od lat na boiskach Ekstraklasy. Nie oznacza to jednak, że taka passa potrwa również w rundzie wiosennej, a można nawet zakładać, że będzie przeciwnie i ŁKS poprawi się w delegacjach.

Kluczowe statystyki dotyczące obstawiania Ekstraklasy to również liczba zdobywanych bramek. Często najlepszym rozwiązaniem, aby omijać potencjalne niespodzianki, jest typowanie linii związanych z bramkami, kartkami czy też rzutami rożnymi. Aby odpowiednio wykorzystać takie propozycje z oferty trzeba przeanalizować, jaki sędzia będzie gwizdał w wybranym spotkaniu, a pod kątem rogów i bramek, jak prezentuje się taktyka określonych drużyn. Zakłady piłkarskie mają naprawdę mnóstwo propozycji do obstawiania Ekstraklasy.

Kluczowe statystyki:
· Najlepiej punktującą drużyną na wyjazdach jest Śląsk Wrocław.
· Najwięcej punktów przed własną publicznością wywalczyła Jagiellonia Białystok.
· Jedyną drużyną w lidze, która nie wywalczyła żadnego punktu na wyjeździe jest ŁKS Łódź.
· Najwięcej remisów w Ekstraklasie ma na koncie Piast Gliwice.
Zrzut ekranu 2024-01-30 o 17.22.33.png

Kluczowe wskazówki

Przed typowaniem meczów w Ekstraklasie istotne mogą być również nieobecności w składzie. Brak kluczowych graczy może skończyć się stratą punktów faworyta.

Polska znajduje się również w o tyle specyficznej strefie klimatycznej, że tak naprawdę podczas meczu w listopadzie oraz lutym mogą pojawić się niestandardowe warunki

atmosferyczne. Idealnym przykładem na potwierdzenie tej tezy była domowa rywalizacja, w której Korona Kielce zmierzyła się z Lechem Poznań. Zdaniem części ekspertów i kibiców był to mecz, który nie powinien się odbyć w takich warunkach. Ostatecznie jednak piłkarze obu drużyn rozegrali pełne 90 minut podczas meczu na śniegu. Przy okazji typowania takiej rywalizacji wszystkie propozycje związane z wysoką liczbą bramek na podstawie statystyk obu drużyn ze wcześniejszych meczów można wsadzić do kosza. Gra ofensywna na śniegu była niezwykle utrudniona i ostatecznie w tym spotkaniu skończyło się zaledwie jednym golem, co i tak było sporym osiągnięciem, że udało się trafić do siatki.

Na co zwrócić uwagę?
· Statystyki meczów domowych i wyjazdowych
· Bilans spotkań bezpośrednich
· Nieobecności w składzie
· Warunki atmosferyczne
· Sędzia
Zrzut ekranu 2024-01-30 o 17.22.37.png
Jeśli poszukujesz najlepszych propozycji do obstawiania Ekstraklasy, to zajrzyj na podstronę zakładów bukmacherskich na piłkę nożną od Superbet. Znajdziesz tam również statystyki i wyniki, czyli wszystko, czego potrzebują miłośnicy sportu! Czy wiesz, że w zakładach bukmacherskich możesz obstawiać również gry?

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

---

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na X (dawniej Twitterze) - @Mati_N95


Dodał(a): redakcja Piątek 26.01.2024