Karta bankowa – obowiązkowy przedmiot dla każdego mężczyzny?

Karta bankowa od dłuższego czasu uchodzi za atrybut współczesności. W Polsce płatności zbliżeniowe są bardzo dobrze rozwinięte i dostępne niemal wszędzie. Często nawet w krajach zachodnich nie wydają się one na tak wysokim poziomie. Czy więc kartą powinien dysponować każdy mężczyzna?

blond-hipster-man-happy-expression.jpg

Czym jest karta płatnicza i jakie są jej typy?


Rozważania na ten temat warto rozpocząć od odpowiedzi na pytanie: co to jest karta płatnicza? Ma ona formę płaskiego, plastikowego przedmiotu o wymiarach takich samych jak dowód osobisty. Można ją jednak podpiąć wirtualnie do urządzeń typu smartfon czy smartwatch i używać bez konieczności noszenia fizycznej wersji przy sobie.

Karta służy do płacenia za zakupy i usługi. Jest narzędziem pozwalającym na dysponowanie swoimi pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Da się nią uiszczać opłaty zarówno zbliżeniowo, poprzez przysunięcie do terminala, jak i włożenie do urządzenia i wprowadzenie PIN-u.

Karty dzielą się na kilka rodzajów, wśród których najpopularniejsze są debetowe i kredytowe. Pierwsze z nich przypisuje się do konta osobistego w banku. Otrzymują je klienci, którzy zaczynają prowadzić własny rachunek. Za ich pomocą dysponuje się własnymi pieniędzmi.

Natomiast karty kredytowe to odrębne produkty bankowe, do których pozyskania konieczne jest złożenie wniosku i wykazanie zdolności kredytowej. Można nimi płacić za zakupy i usługi, ale nie własnymi pieniędzmi, tylko tymi pożyczonymi od banku. Następnie trzeba spłacić zaciągnięte należności w określonym czasie, ponieważ po danym terminie zaczynają naliczać się odsetki i dług rośnie.

Aby uruchomić kartę debetową, należy postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi wraz z nią drogą pocztową. Zwykle przy pierwszej płatności (niezależnie od jej wysokości) wprowadza się PIN. Da się ją aktywować również za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Dlaczego warto mieć kartę płatniczą?


Karta bankowa to nowoczesne rozwiązanie, które daje użytkownikowi mnóstwo wygody. Można nią szybko i wygodnie płacić za zakupy w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. W postaci fizycznej zajmuje bardzo mało miejsca, a na dodatek da się ją podpiąć do urządzeń i korzystać np. za pomocą zegarka.

Poza tym karta stanowi ochronę dla pieniędzy i pozwala na płatności zbliżeniowe tylko do określonej kwoty. Przy wyższych transakcjach powinno się wprowadzać indywidualny PIN, który chroni przed utratą środków np. w przypadku kradzieży. Środek płatniczy da się też łatwo zablokować, gdy zauważy się, że wpadł w niepożądane ręce. To możliwe poprzez infolinię, aplikację mobilną czy wizytę w banku.

Aby pozyskać kartę debetową, należy uruchomić konto w danej placówce. To natomiast otwiera drzwi do innych usług bankowych takich jak kredyty. Na temat pożyczek gotówkowych warto przeczytać więcej w tym artykule: 


Płacenie kartą ma tę przewagę nad gotówką, że wszystkie transakcje zapisują się w historii danego rachunku. Pozwala to zatem wygodnie śledzić swoje wydatki i kontrolować je za pośrednictwem bankowości mobilnej. Przedmiot dopuszcza korzystanie z bankomatów i wpłatomatów, więc bez trudu da się wyjmować i dokładać gotówkę bezpośrednio na swoje konto.

Karty są akceptowalne niemal na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie jest dostęp do terminali, można uiszczać należności za ich pomocą. Oczywiście, najpierw trzeba się upewnić, jakie regulacje dotyczące płatności zagranicznych oferuje dany bank, ale to bardzo pomocne podczas podróży.

Rozsądne korzystanie z karty kredytowej i regularne spłacanie zadłużenia przyczynia się do budowania pozytywnej historii kredytowej. To zaś ułatwia pozyskiwanie świadczeń w przyszłości i przyczynia się do pozytywnych decyzji placówek bankowych.

Kiedy zdecydować się na kartę kredytową?


Na początku trzeba zaznaczyć, że decyzja o pozyskaniu karty kredytowej powinna być bardzo dobrze przemyślana. Nie warto decydować się na coś, co zbytecznie obciąży comiesięczny budżet. To dobre rozwiązanie, kiedy klient spotyka się z nieprzewidzianą sytuacją, w której potrzebuje gotówki. W ten sposób ma szansę kupić to, co pilne, nawet gdy oszczędności mu na to nie pozwalają.

Karta kredytowa może służyć jako przedmiot do budowania pozytywnej historii kredytowej. Osoby w dobrej sytuacji finansowej mogą sięgnąć po to rozwiązanie, jeśli za jakiś czas mają zamiar ubiegać się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Ma to sens tylko wtedy, kiedy będą spłacać należności w terminie.

Na kartę kredytową powinny się decydować jedynie osoby z rozsądnym podejściem do zakupów. Niekiedy takie narzędzie stanowi pułapkę dla klientów nieumiejących zapanować nad konsumpcyjnymi pokusami. Wtedy najlepiej ograniczyć się do karty debetowej i szkolić swoje umiejętności zarządzania środkami. W sieci znajduje się sporo wskazówek, jak lepiej dysponować pieniędzmi.

Kto może mieć kartę płatniczą i jak ją pozyskać?


Kartę płatniczą może mieć każdy, kto zakłada swoje konto osobiste w banku. Rachunki są dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich i zdolnych do czynności prawnych. W ramach ROR-ów dla młodych karty mogą mieć nawet nastolatkowie powyżej 13. roku życia. Wymaga to jednak zgody rodzica lub opiekuna.

Aby ją pozyskać, należy założyć konto w banku. Da się to zrobić stacjonarnie oraz online za pomocą weryfikacji tożsamości przez selfie. Warto przejrzeć ranking najlepszych ROR-ów na stronie internetowej Bankier.pl, a następnie wybrać ten z najniższymi lub zerowymi opłatami za narzędzie płatnicze.

Karta bankowa to rozwiązanie, z którego powinien korzystać każdy mężczyzna. Nie tylko po to, aby płacić za romantyczne kolacje w restauracjach, ale i codzienne zakupy czy wizyty u barbera. Narzędzie pozwala na bezpieczne dysponowanie środkami i zamawianie rzeczy online.

Zwolennicy nowych technologii dzięki kartom mogą w pełni wykorzystać potencjał swoich zegarków czy telefonów. Dzięki temu płacenie za produkty i usługi staje się jeszcze wygodniejsze i możliwe np. podczas porannego joggingu w parku czy w trakcie festiwalu muzycznego.


Dodał(a): redakcja Czwartek 21.09.2023