Listy 2Paca czy korona Biggiego. Dom aukcyjny zlicytował skarby hip-hopoców

Londyński dom aukcyjny Sotheby's przeprowadził nietypową licytację. Była ona o tyle wyjątkowa, że wśród wystawionych na sprzedaż przedmiotów znalazły się relikwie najznamienitszych raperów.
58545.jpg
Założony w Londynie w połowie XVIII wieku dom aukcyjny Sotheby's jako pierwszy zdecydował się na wystawienie na sprzedaż pamiątek związanych ze światem hip-hopu – o czym pisał portal highsnobiety.com. Wcześniej podobną inicjatywę zorganizował dom aukcyjny Barret-Jackson, który zlicytował kolekcję pojazdów Paula Walkera.

Wśród najciekawszych przedmiotów znalazły się m.in. listy miłosne Tupaca, diamentowa opaska na oko Slick Ricka, czy też pomalowana na złoto plastikowa korona Notoriousa B.I.G. Raper miał ją po raz ostatni na głowie podczas sesji zdjęciowej, która odbyła się przed jego śmiercią w 1997 roku.

Sprawdź: Mia Khalifa wystawiła na aukcję cenny przedmiot. Ma szczytny cel

Jak przystało na kawałek plastiku, jego cena wywoławcza wynosiła 6 dolarów. Jednak wartość sentymentalna korony sprawiła, że zainteresowani jej nabyciem podczas licytacji podnieśli wartość reliktu do 594 750 dolarów (2,2 mln zł).


Na aukcję trafiły także m.in.:
- 22 listy miłosne z czasów licealnych napisane przez Tupaca Shakura do Kathy Loy. Ich ostateczna cena wyniosła 75,6 tys. dolarów (287 tys. zł),
- diamentowa opaska na oko należąca do Slick Ricka. Wykonał ją “Król Błyskotek” Jacob the Jeweler, według indywidualnego projektu żony rapera. Pamiątka została sprzedana za 25,2 tys. dolarów (96 tys. zł),
- instalacja The Wall of Boom autorstwa Dj Ross One. Ściana oldschoolowych boomboxów została stworzona z najrzadszych i najbardziej rozpoznawalnych “grających pudeł” w historii. Jej cena stanęła na 113,4 tys. dolarów (431 tys. zł),
- kurtki z teledysku „Push It” należące do dziewczyn z Salt-N-Pepa. Zlicytowane zostały za 24 tys. dolarów (91 tys. zł).

Podczas aukcji zlicytowano w sumie 120 insygniów związanych ze światem hip-hopu. Łączny przychód z ich sprzedaży sięgnął 2 miliony dolarów.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Twitter Poniedziałek 21.09.2020