Nie było chętnych, więc wpisał sprzątaczkę jako kontrkandydatkę. Wygrała z nim!

Takiego obrotu spraw wójt raczej się nie spodziewał. Żeby zorganizować wybory, potrzebował kontrkandydatów, ale nikt się nie zgłosił. Przekonał więc sprzątaczkę, żeby stanęła z nim w szranki. Kobieta otrzymała awans życia.
iStock-1190833104.jpg
Te wybory można nazwać historią rosyjskiego Kopciuszka. Marina Udgodskaya przez ostatnie cztery lata szorowała i sprzątała biura lokalnego budynku administracyjnego na wsi Povalikhino w Rosji. Co ciekawe, jednym z pomieszczeń był gabinet, w którym obecnie sama zasiada. Ale po kolei.


Nikołaj Loktiew od lat sprawował funkcję wójta w Povalikhino. Wielokadencyjny włodarz szykował się do kolejnych wyborów, jednak nikt się nie stawił, by rzucić mu wyzwanie. Żeby doszło do reelekcji, musiał znaleźć odpowiedniego przeciwnika. Takiego, który zapewni mu zwycięstwo. Padło na sprzątaczkę.

Wójt przekonał kobietę, żeby stanęła z nim w szranki, będąc pewnym, że nikt na nią nie zagłosuje. Za swojej wieloletniej kadencji, nigdy nie popełnił gorszej decyzji. Już zacierał ręce, oczekując wygranej, aż okazało się, że to Marina zdobyła większość głosów.

budynek.jpg
Budynek w Povalikhino, który Marina Udgodskaya sprzątała latami

“Nikołaj Loktiew myślał, że nikt nie zagłosuje na nią i on zostanie na stanowisku. Ale ludzie mieli dość, wyszli i wybrali Marinę Udgodską” – zdradził członek komisji wyborczej. Porażka wójta była druzgocącą, bo sprzątaczka zdobyła 62 proc. głosów.

Udgodskaya była zalewana telefonami po tym, jak jej niespodziewana wygrana trafiła na pierwsze strony lokalnych gazet. W jednym z wywiadów zdradziła, że jest oszołomiona zwycięstwem. Opisała siebie jako „fałszywego” kandydata, który „nie był gotowy” na tak szybki awans.

Sprawdź: Wójt Żelazkowa wytatuował sobie twarz jak Mike Tyson: "Jestem bestią"

Trzeba przyznać, że kobieta może sprawdzić się na stanowisku wójta. W końcu doskonale zna każdy zakamarek gminy. Nie musi też martwić się o brak doświadczenia w zarządzaniu. W przygotowaniu do objęcia stanowiska i sprawowania władzy pomogą jej wyznaczeni przez administrację regionu kuratorzy.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 07.10.2020