Powstał krajowy rejestr pedofilów i gwałcicieli

W internecie pojawił się ogólnodostępny i publiczny rejestr osób, które popełniły przestępstwa na tle seksualnym. Lista zawiera ponad 2 tys. nazwisk.
pedo.jpg

Zgodnie z ustawą o utworzeniu wykazu przestępców seksualnych, która weszła w życie w październiku 2017 roku, stworzono publiczny i ogólnodostępny Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Spis oficjalnie został uruchomiony w poniedziałek 1 stycznia 2018 i można go znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Obecnie w spisie znajduje się dokładnie 2614 nazwisk mężczyzn i kobiet skazanych za przestępstwa na tle seksualnym – gwałty, pedofilię, molestowanie. Dane każdej z osób znajdujących się w rejestrze są całkowicie jawne – każdy ma dostęp do imienia, nazwiska, daty urodzenia, zdjęcia danej osoby, a także dokładnej informacji na temat przestępstwa, które popełniła.

W rejestrze zastrzeżonym – przeznaczonym jedynie dla pracodawców, szkół, przedszkoli i administracji publicznej – dostępne są także dodatkowe informacje, jak PESEL, imiona rodziców oraz nazwisko rodowe matki, a także aktualny adres zameldowania.

- Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców - podsumowywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości.Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. screen Ministerstwo Sprawiedliwości Czwartek 04.01.2018