Rakiety i ludzie

Kolejne przełomowe odkrycie naukowców! Właśnie opracowano paliwo rakietowe opierające się na... ludzkich odchodach. Tanie i praktyczne!

rakieta.jpg

Choć temat kupy nie brzmi zbyt poważnie w żadnym ujęciu, opracowanie paliwa rakietowego opartego na bazie tego niesympatycznego surowca jest naprawdę przełomowe. Wynalazek naukowców z Uniwersytetu na Florydzie przyniesie wiele dobrego nauce.

O ile na Ziemi nie istnieje problem, co zrobić z wydaloną kupą (chyba, że mowa o psie sąsiada, który dzień w dzień stawia kloca na twoim trawniku), o tyle w kosmosie nagromadzone fekalia mogą stanowić poważny problem. Inżynierowie mieli wymyślić więc sposób na przechowywanie, przetwarzanie i uzdatnianie ścieków w bazie księżycowej, której budowa ma się rozpocząć w latach 2019-2024. Całkiem przy okazji odkryli jednak, że ekskrementy mogą być doskonałym biopaliwem - opracowali proces technologiczny zabijający patogeny w fekaliach i wytwarzający biogaz. Odkrycie jest znacznie poważniejsze, niż by się mogło wydawać! Zamiast śmiecić w kosmosie, można bowiem stworzyć z kupy paliwo, które pozwoli nawet na powrót na Ziemię.


Dodał(a): BJ Wtorek 02.12.2014