Rozwijaj się... w internecie

Możesz sobie do woli wmawiać, że stajesz się lepszą wersją samego siebie, ale to na nic, dopóki nie weźmiesz się do roboty. Na szczęście dziś uczyć się jest łatwiej niż kiedykolwiek, także dzięki internetowi. Oto garść dowodów.
iStock-1045990972.jpg


1. UDEMY
Udemy to potentat w świecie e-learningu, taki Google wśród platform oferujących kursy on-line. Kiedy ta platforma powstawała w 2010 roku, jej twórcy postanowili podejść do tematu w odmienny sposób. Zamiast, jak to wcześniej bywało, publikować kursy za darmo, oni postanowili dać ich twórcom zarobić. Stworzyli platformę, na której jedni mogą swoje kursy tworzyć i udostępniać, a inni – korzystać z nich. Taki Uber e-learningu. I to właśnie dzięki temu pomysłowi dziś na platformie dostępnych jest około 100 tys. kursów. W różnych językach i na wszelkie możliwe tematy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

2. MASTERCLASS
Waga ciężka jeśli chodzi o naukę przez internet. Platform e-learningowych co prawda nie brakuje, ale nie na każdej gotować nauczy cię Gordon Ramsay, grać w szachy – Garri Kasparow, robić hiphopowe bity – Timbaland, a aktorstwa – Samuel L. Jackson. Masterclass to platforma z (płatnymi) wykładami na różne tematy, prowadzonymi przez najlepszych ekspertów w swoich dziedzinach. Kursów (a więc i ekspertów) jest kilkadziesiąt, do wyboru do koloru, a każdy z nich podzielony jest na od kilkunastu do dwudziestu paru lekcji. Użytkownik ma zaś wybór – może wykupić dostęp do jednego, wybranego przez siebie kursu albo wybrać opcję dostępu do wszystkich treści.
Bezpłatny portal do nauki języków obcych, używany przez miliony ludzi na całym świecie. Na tle internetowych kursów językowych wyróżnia się tym, że jest bardziej zabawowy – użytkownik gra i rywalizuje z innymi. Duolingo „bawiąc uczy” i nie jest to żaden frazes. Minus: w polskiej wersji językowej dostępna jest tylko nauka języka angielskiego. Plus: kiedy już nauczysz się angielskiego na tyle, żeby to w nim uczyć się innych języków – docenisz to, że dostępnych opcji są dziesiątki. Czyli mamy tu nie tylko niemiecki, francuski czy włoski, ale także hawajski i suahili. No to good luck!
Z jednej strony konkurencja dla Duolingo, z drugiej – jego dopełnienie. To właściwie portal społecznościowy do nauki języka. Jego używanie polega na tym, że nie tylko przechodzisz przygotowane przez twórców zróżnicowane kursy językowe, ale także śledzisz swoje postępy i porównujesz je z innymi. Ale uwaga: serwis skonstruowany jest w ten sposób, żeby użytkownicy pomagali sobie nawzajem. Największą jakością dodaną w Busuu są wideoczaty, dzięki którym możesz ćwiczyć mowę. Aplikacja umożliwia ci pogadanie z jakimś rodowitym użytkownikiem języka, którego się uczysz. Nie martw się – będzie miał dla ciebie czas. Choćby dlatego, że też jest uczniem. Może nawet chce się nauczyć polskiego?
Bycie programistą to świetny zawód. Jednak całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości  innych dobrych zawodów też  nie będziesz mógł wykonywać bez znajomości któregoś  z języków programowania. Czyli mniej więcej tak, jak dziś jest  z angielskim. Jeśli więc chciałbyś zacząć już dziś – nie ma lepszej internetowej platformy do nauki niż Codecademy. Dobra wiadomość: wielu spośród najlepszych programistów zaczynało jako  samouki. Zła: kursy na Codecademy są po angielsku. Jednak prawda jest taka, że znajomość angielskiego i tak jest konieczna. No i chociaż po polsku masz blogi czy poradniki na YouTubie, to takiej platformy jak Codec- ademy – nie.
Żadna z Szerokiego Kadru nowoczesna platforma e-learningowa, żadne startupowe cudeńko. To raczej portal edukacyjny dla osób stawiających pierwsze kroki w bardziej profesjonalnej fotografii – tylko tyle i aż tyle. No dobra, w tym przypadku na pewno „aż”. Szeroki Kadr działa już od 10 lat i treści jest na nim pewnie więcej niż zdołasz przyswoić. Od wszelkich porad na tematy nurtujące początkującego fotografa,  aż po mnóstwo inspiracji oraz sylwetki najlepszych polskich twórców. Blisko sto tysięcy fanów na Facebooku nie  kłamie – Szeroki Kadr to dla amatorów fotografii jeden  z pierwszych adresów  w polskim internecie.

7. TED
Musiałeś już kiedyś widzieć przynajmniej jedno wystąpienie z TED-a. Mamy 2019 rok, a one wydają się tak stare jak sam internet. A jednak niezmiennie inspirują rzesze ludzi na całym świecie. TED to organizacja robiąca konferencje naukowe pod szyldem „Idee warte propagowania”. Z kolei konferencje TEDx są niezależne od tej organizacji (może je zorganizować dosłownie każdy). I najważniejsze: na tych konferencjach występują eksperci, ale starają się mówić  w sposób przystępny. Do najlepszych wystąpień bez trudu znajdziesz polskie napisy.
Jeden z przyjemniejszych sposobów na samorozwój? Naucz się gotować! Raz, że kobiety lubią, gdy mężczyzna potrafi je nakarmić, a dwa – sam dobrze zjesz. Same plusy. Różnego rodzaju akademie kulinarne święcą więc triumfy już od dłuższego czasu, ale on-line nie jest już tak kolorowo. Tę niszę zagospodarowuje polska platforma Cooknastic. Strona nie wygląda najlepiej jeśli chodzi o aspekt graficzny, ale czy to ważne? Ważniejsze jest to, czego się dzięki niej nauczysz  i na kim zrobisz wrażenie...
To jedna z platform, dzięki którym naprawdę możesz  się rozwijać. I to na poważnie. To platforma edukacyjna oferująca darmowy dostęp do kursów e-learningowych prowadzonych przez najlepsze uczelnie świata: Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Stanforda, Yale i wiele innych. Piękna inicjatywa dla wszystkich głodnych wiedzy właściwie z każdej dziedziny. Niestety większość kursów jest  w języku angielskim, ale czego się spodziewałeś?!
Na koniec coś na rozluźnienie atmosfery. Sporcle to  chyba najfajniejszy w całej sieci serwis oferujący quizy  z tak zwanej wiedzy ogólnej. Wejdziesz tam na chwilę, tylko na jeden quiz, a wyjdziesz po czterech godzinach. Tylko że dzięki Sporcle możesz nie tylko zabić czas, ale  też sporo się nauczyć. Wstyd ci, że spałeś na lekcjach geografii i teraz nie wiesz, gdzie leżą poszczególne kraje na mapie świata? Odpal odpowiedni quiz na Sporcle,  a szybko się tego nauczysz! Inne kategorie to między  innymi: historia, literatura, nauka, sport czy film. Sporcle  to jakby teleturniej, w którym wygrywasz wiedzę.



Dodał(a): Radosław Pulkowski Wtorek 07.04.2020